Polska para prezydencka z wizytą w Jordanii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z oficjalną wizytą w Królestwie Jordanii. Oficjalna ceremonia powitania Polskiej delegacji odbyła się w Pałacu Królewskim w Ammanie. Pierwszą Damę i Prezydenta Polski powitali król Abdullah II i królowa Rania.

Po zakończeniu uroczystej ceremonii odbyło się prywatne spotkanie par: prezydenckiej i królewskiej. Następnie rozpoczęły się rozmowy na najwyższym szczeblu delegacji obu państw.


– Mam nadzieje, że będziemy kontynuować i dalej budować nasze ciepłe relacje, które już są dobre na poziomie politycznym. Mam nadzieję, że będziemy je podnosić na wyższy poziom, jeśli chodzi o relacje ekonomiczne
– mówił jordański król Abdullah II.

Na zacieśnienie współpracy liczy także prezydent Andrzej Duda.

Królestwo Jordanii tym jest państwem na Bliskim Wschodzie, które jest najbardziej – w sensie sojuszniczym – zbliżone zarówno do Unii Europejskiej jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego (…). Stabilność i respektowanie demokratycznych zasad jest tym znakiem charakterystycznym królestwa Jordanii. To wielka zasługa waszej królewskiej mości – zwracał się do króla Jordanii prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent zaprosił Króla Jordanii, aby przybył do Polski z oficjalną wizytą.

– To, z całą pewnością, byłby kolejny znak ku intensyfikacji naszych relacji – zarówno tych politycznych, jak i ekonomicznych i wojskowych – dodał Andrzej Duda.

Jednym z głównych elementów polityki zagranicznej prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę jest dyplomacja ekonomiczna. Rano w Ammanie prezydent otworzył seminarium na temat współpracy przemysłów zbrojeniowych.

– Dostrzegam bardzo duży potencjał drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłu obronnego – podkreślił podczas swojego wstąpienia prezydent Duda.

Do Jordanii razem z Prezydentem przyleciał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz przedstawiciele firm przemysłu obronnego wśród nich m.in. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko. Polskie firmy zaprezentowały dziś Jordańczykom swoje produkty. Polska jest też gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z trwającą modernizacji armii.


– Co szczególnie ważne w dzisiejszych niespokojnych czasach, Polskie firmy zbrojeniowe mogą nie tylko przedstawić sprzęt najwyższej, jakości, który ma konkurencyjne ceny i który spełnia wszystkie normy natowskie, ale również taki, który został sprawdzony w warunkach bojowych –
zaznaczył Andrzej Duda.

Jordania bezpośrednio graniczy z ogarniętymi konfliktami Syrią i Irakiem. Zmaga się także z terroryzmem. W związku z tym rozwój wojska jest dla niej bardzo ważny.


– Szczególnie dzisiaj, kiedy odradza się rywalizacja geopolityczna między wielkimi mocarstwami, która skutkuje coraz to nowymi ogniskami zapalnymi na świecie, kwestia zapewnienia obywatelom i państwom bezpieczeństwa ma charakter podstawowy
– powiedział polski prezydent.

Jordania ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Jest też jednym z najważniejszych partnerów NATO. Jordańscy żołnierze biorą udział w misjach sojuszu prowadzonych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libii.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 


GALERIA fot. PAP/Jacek Turczyk

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl