Prezydent spotka się dziś z szefem PiS ws. ustaw reformujących sądownictwo

Prezydent Polski Andrzej Duda spotka się dzisiaj z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim ws. ustaw reformujących sądownictwo. Partia rządząca złożyła w ubiegłym tygodniu poprawki do prezydenckich projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Treść propozycji PiS nie jest dokładnie znana. Najprawdopodobniej dotyczą one m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał – jak proponuje prezydent – większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS.

Dziś prezydent ma osobiście przekazać Jarosławowi Kaczyńskiemu ocenę wspomnianych poprawek.

Jednocześnie wobec władz formułowane są zarzuty dotyczące braku transparentności. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin nie widzi jednak nic dziwnego w negocjacjach prowadzonych w takiej formule.

– To wymaga pewnych działań o charakterze (…) quasi-dyplomatycznym. Dyplomacja, jak państwo wiecie, nie lubi kamer telewizyjnych, nie lubi mikrofonów, więc uważam, że ta forma konsultacji między panem prezydentem a panem prezesem Kaczyńskim jest najwłaściwsza – akcentował Jarosław Gowin.

Pod koniec września do Sejmu wpłynęły projekty Andrzeja Dudy – nowela ustawy o KRS i nowa ustawa o Sądzie Najwyższym.

Wcześniej prezydent zawetował przygotowaną przez PiS oraz rząd nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, zarzucając im m.in. niekonstytucyjność części przepisów; zapowiedział też przygotowanie własnych projektów.

RIRM

drukuj