Wizyta prezydenta Dudy w USA – 18 września

W programie oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zaplanowano rozmowę w cztery oczy z prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski. Przewidziano także wspólną konferencję prasową obu polityków.

W programie rozpoczynającej się 18 września wizyty przewidziane są ponadto rozmowy plenarne, spotkania prezydenta z amerykańskimi politykami w Senacie oraz spotkanie pierwszych dam – Agaty Kornhauser-Dudy i Melanie Trump.

Minister Krzysztof Szczerski dodał, że prezydent w Waszyngtonie wyda też koktajl z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dla środowisk waszyngtońskich.

Minister poinformował, że para prezydencka podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Białym Domu zamieszka w rezydencji gościnnej prezydentów USA Blair House.

„Będzie zatem to pełna pod tym względem, formalna wizyta polskiego prezydenta, polskiej pary prezydenckiej w USA, zgodnie z planem, jaki założyliśmy. Mówiliśmy od dłuższego czasu o tym, że chcemy, żeby ta wizyta polskiego prezydenta odbyła się jesienią tego roku” – przypomniał Krzysztof Szczerski.

Jak wskazał, wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domy odbędzie się „mniej więcej rok po wizycie prezydenta USA w Warszawie”. Zdaniem ministra, oznacza to, że „intensywność i rytm kontaktów polsko-amerykańskich na najwyższym szczeblu jest utrzymany”.

„W międzyczasie, pomiędzy tymi dwoma spotkaniami (…), prezydenci rozmawiali dwukrotnie, w Davos i ostatnio w Brukseli, wiec ten rytm kontaktów jest utrzymany. Ale oczywiście czym innym są spotkania na marginesie konferencji, czy na marginesie szerszych spotkań, a czym innym jest wizyta oficjalna polskiego prezydenta w USA” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj