Jasnogórskie dożynki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w weekend w Częstochowie

Rolnicy z całej Polski przyjadą w pierwszy weekend września do Częstochowy, by wziąć udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. W głównych uroczystościach w najbliższą niedzielę weźmie udział prezydent Andrzej Duda – potwierdziła we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Uroczystościom religijnym będzie towarzyszyć 27. Krajowa Wystawa Rolnicza z udziałem ponad 400 wystawców oraz 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na program obu imprez składają się prezentacje dorobku polskiego rolnictwa, osiągnięć nauki rolniczej oraz kultury i sztuki ludowej.

Polscy rolnicy przybywają na Jasną Górę z wieńcami żniwnymi od 36 lat. Tegoroczną pielgrzymkę rozpoczną w sobotę 1 września koncertem zespołu Mazowsze i wieczorną mszą świętą w jasnogórskiej bazylice. Natomiast wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego z udziałem rolników będzie przewodniczyć metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Później zaplanowano całonocne czuwanie modlitewne.

Główne uroczystości dożynkowe zaplanowano na niedzielę 2 września. Uroczystej sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych i płodów ziemi będzie przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, który także wygłosi homilię. Słowo na zakończenie mszy św. wygłosi natomiast ks. bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Podczas niedzielnej uroczystości zaplanowano również wystąpienie Andrzeja Dudy.

Przedstawiciele episkopatu wskazują, iż w kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny, np. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjnie zwaną świętem Matki Bożej Zielnej, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce. Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Boskiej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki. Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.

Jedną z form duszpasterstwa rolników są ogólnopolskie dożynki, organizowane na Jasnej Górze od 1982 r. Co roku uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tys. osób. W tych uroczystościach wielokrotnie brali udział polscy prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

W towarzyszącej dożynkom Krajowej Wystawie Rolniczej biorą udział wystawcy z ofertą produktów m.in. nasiennych, pszczelarskich, paszowych czy agroturystycznych, a także producenci oraz dystrybutorzy maszyn i narzędzi rolniczych. Nie brakuje stoisk instytucji wspierających przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Jest też kiermasz rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych. Nowinki techniczne dla rolników prezentują instytuty branżowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl