fot. PAP/Andrzej Lange

Polska zaapelowała o utworzenie specjalnego trybunału do spraw sądzenia rosyjskich zbrodni

Prezydent Andrzej Duda apelował w Stanach Zjednoczonych o utworzenie specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni. Tymczasem wśród amerykańskich polityków toczy się debata na temat kolejnej transzy wsparcia dla Ukrainy.

Imperialistyczna Rosja zdyskredytowała się jako członek wspólnoty międzynarodowej – mówił prezydent Andrzej Duda w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podczas debaty na temat Ukrainy.

– Patrząc z perspektywy mojego regionu, 24 lutego 2022 roku to data, kiedy świat, jaki znaliśmy do tej pory, zmienił się bezpowrotnie. Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę stała się momentem definiującym geopolitykę, przekształcając całokształt europejskiego bezpieczeństwa oraz obracając w niwecz same podwaliny naszego systemu międzynarodowego – powiedział Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też poparcie dla utworzenia specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie.

– Nie wolno dopuścić, by sprawcy zbrodni międzynarodowych uszli bezkarni. Powinni zostać osądzeni przed właściwymi sądami. Powinno to być naszym imperatywem, aby zapewnić trwały pokój w przyszłości – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Głos, który wybrzmiewa z mównicy w Stanach Zjednoczonych, jest głosem solidarności. Świat jest dziś zdeterminowany, by wyzwolić Ukrainę spod rosyjskiej okupacji.

– Hiszpania była i będzie trwać z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne, ale będziemy także aktywnie działać na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju, który przywróci suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy oraz pozwoli narodowi ukraińskiemu swobodnie decydować o własnym losie – oznajmił Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Tymczasem Biały Dom wezwał amerykański Kongres do uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie.

„To kluczowe, byśmy przyjęli te dodatkowe środki (…). Jeśli myślicie, że koszt wspierania Ukrainy jest wysoki teraz, to pomyślcie tylko, jak niebotycznie wysoki byłby koszt krwi i skarbu, jeśli po prostu odejdziemy i pozwolimy Putinowi wziąć Ukrainę” – wskazał John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Chodzi o 24 miliardy dolarów kolejnych środków na wsparcie Ukrainy. Rosyjska inwazja na Ukrainę dotyka całego świata – o czym przypomniała premier Włoch. To właśnie jej kraj zmaga się dziś z ogromną falą nielegalnej migracji [czytaj więcej].

– Reperkusje konfliktu na Ukrainie przytłaczają nas wszystkich jak efekt domina, ale dotykają głównie narody globalnego południa. To wojna prowadzona nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko najbiedniejszym narodom – mówiła Giorgia Meloni.

Jednak powodem nielegalnej migracji są przede wszystkim siatki przestępcze. Chodzi o przemytników ludzi, którzy obiecują lepsze życie w Europie. Tymczasem Stary Kontynent nie może poradzić sobie z ogromnym napływem ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu.

To dlatego Polska domaga się wzmocnienia zewnętrznych granic UE, lepszej realizacji powrotów oraz zwalczania sieci przemytniczych.

– Bo co powiedziała pani von der Leyen? Powiedziała tym od przemysłu handlu ludźmi, którzy przewożą ludzi do Europy: „Róbcie to dalej, to świetny interes, będziecie zarabiać jeszcze więcej” – podsumował wicepremier Jarosław Kaczyński.

Polska nie godzi się na przymusową relokację migrantów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl