fot. PAP/EPA

Przedstawiciele Azerbejdżanu i Górskiego Karabachu spotkają się na rozmowach pokojowych

Armeńskie siły zbrojne zlokalizowane w rejonie Górskiego Karabachu opuszczają posterunki wojskowe. W wyniku walk zginęło tam ponad 200 osób, a 400 zostało rannych. Na dziś zaplanowano rozmowy pokojowe.

Konflikt na linii Azerbejdżan-Armenia trwa od lat. W ostatnich miesiącach napięcia wzrosły, a we wtorek władze Azerbejdżanu – po tym, jak siły armeńskie miały rzekomo zaatakować żołnierzy i cywili – ogłosiły tak zwaną operację antyterrorystyczną. Walki w separatystycznym Górskim Karabachu pochłonęły już setki ofiar. Azerbejdżan dąży do wyparcia armeńskich sił zbrojnych z tego terytorium i przywrócenia porządku konstytucyjnego oraz ustaleń zawieszenia broni kończącego wojnę w 2020 roku. Obecnie formacje sił zbrojnych Armenii zlokalizowane w rejonie Górskiego Karabachu składają broń i opuszczają stanowiska bojowe oraz posterunki wojskowe. Rozejm miał zostać wypracowany przez tak zwany kontyngent sił zbrojnych Rosji.

– Pomimo wszystkich niesprawiedliwości, pomimo wszystkich zbrodni popełnionych przez zbrodniczy reżim ormiański, nigdy nie obwinialiśmy narodu ormiańskiego za te zbrodnie. Nie obwinialiśmy narodu ormiańskiego za ludobójstwo, zniszczenie naszych miast i wsi oraz kopanie grobów. Oskarżyliśmy elementy przestępczego reżimu, przywódców i postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości. Niektórzy otrzymali już zasłużoną karę, a niektórzy ją otrzymają – mówił Ilham Alijew, prezydent Azerbejdżanu.

Oskarżenia o ludobójstwo padają z obu stron, a tereny formalnie należące do Azerbejdżanu zamieszkują głównie Ormianie.

– Najważniejszym dla nas tematem jest zapewnienie praw człowieka i bezpieczeństwa Ormianom mieszkającym w Górskim Karabachu – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Armenii.

Na dziś zaplanowano azerbejdżańsko-karabaskie rozmowy pokojowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl