PAP/EPA

Rosja: W. Putin i E. Macron apelują o przerwanie walk w Górskim Karabachu

Prezydenci Rosji i Francji zaapelowali o „całkowite” przerwanie walk w Górskim Karabachu – poinformowały w środę późnym wieczorem służby prasowe Kremla po rozmowie telefonicznej Władimira Putina i Emmanuela Macrona.

Obaj przywódcy zadeklarowali, że są gotowi do zintensyfikowania wysiłków dyplomatycznych, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

Według Kremla Władimir Putin i Emmanuel Macron wezwali także strony konfliktu do „jak najszybszego zmniejszenia napięć i wykazania maksymalnej powściągliwości”.

Od czterech dni dochodzi do starć między siłami Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach, kontrolowaną przez Ormian separatystyczną enklawę w Azerbejdżanie.

Prezydenci Rosji i Francji rozmawiali także o Białorusi. Władimir Putin powiedział Emmanuelowi Macronowi, jak informuje Kreml, że „niedopuszczalne są wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa i zewnętrzne naciski na jego prawowite władze”.

We wtorek, podczas wizyty na Litwie prezydent Francji spotkał się z przebywającą w Wilnie liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je prezydent Alaksandr Łukaszenka.

PAP

drukuj