fot. PAP/EPA

Prezydenci USA i Rosji uzgodnili częściowe zawieszenie broni w Syrii

Zawieszenie broni w niektórych regionach Syrii – uzgodnili prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin. Poinformował o tym szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Zawieszenie broni ma obowiązywać od 9 lipca. Rozmowy prezydentów USA i Rosji odbyły się na marginesie szczytu G20 w Hamburgu. Trwały ponad dwie godziny. Było to pierwsze spotkanie obu przywódców.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował po spotkaniu, że nagromadziło się wiele spraw. Wymienił Ukrainę, Syrię i pewne kwestie dwustronne. Powróciliśmy do problemów walki z terroryzmem, cyberprzestępczością” – oznajmił Putin.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE mówi, że rozmowa Putina i Trumpa na temat Syrii wpłynęła na długość spotkania obu przywódców.

-Widać wyraźnie, iż konflikt z tzw. państwem muzułmańskim de facto państwem terrorystycznym powoli zaczyna dobiegać końca, gdyż właśnie to państwo terrorystyczne traci już w dużym stopniu swoje wpływy, nie potrafi odzyskać inicjatywy wojskowej, a więc zastanawiano się na tym spotkaniu na temat przyszłości Syrii i tutaj Amerykanie oczywiście nie chcą oddawać głównej roli lidera walki z tzw. Państwem Islamskim. Natomiast chcą wciągnąć Rosję w stabilizację chociażby poprzez to, ażeby Rosjanie zgodzili się na pewną strefą gdzie nie będą mogły przelatywać żadne samoloty wojskowe. To, dlatego tak długo trwało to spotkanie, bo to jest dużo szczegółów technicznych- mówił Dariusz Sobków

Podczas rozmowy na temat Ukrainy strona amerykańska poinformowała o mianowaniu specjalnego przedstawiciela ds. uregulowania kryzysu ukraińskiego. Rosja liczy na to, że przybędzie on do Moskwy w najbliższym czasie.

RIRM

drukuj