fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Andrzej Dudy w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Azerbejdżanie. Towarzyszy mu m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W Baku Andrzej Duda spotkał się z azerskim prezydentem Ilhamem Alijewem.

Rozmowy obu przywódców były poświęcone m.in współpracy w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki. Polski prezydent rozmawiał z Alijewem ,,w cztery oczy”, a potem odbyły się rozmowy delegacji.

Prezydent Andrzej Duda wyraził później nadzieję na m.in. rozwój współpracy ws. utworzenia klastra polskich firm w strefie wolnocłowej portu Baku-Ałat.

– Pan prezydent wspomniał o tym, że Azerbejdżan i port w Azerbejdżanie stają się takim hubem handlowym. Mam nadzieję, że polskie firmy również w tej wymianie handlowej wezmą udział, i że będą mogły mieć właśnie swoje siedziby na terenie portu Baku-Ałat. To jest niezwykle istotne dla budowania tej polskiej oferty w Azerbejdżanie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Po rozmowach podpisano też porozumienia dotyczące współpracy naszych resortów rolnictwa, współpracy w sprawach nasiennictwa i fitosanitarnych oraz  porozumienie o wymianie i wzajemnej ochronie informacji niejawnych.

Prezydenci Polski i Azerbejdżanu otworzyli dziś także dwustronne forum gospodarcze, na którym – według planu – miały być podpisane umowy przygotowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz firmy z obu krajów.

RIRM

drukuj