fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent: w nauce najważniejsza jest uczciwa debata

W nauce najistotniejsza jest uczciwa debata, oparta na argumentach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych – mówił we wtorek w Szczecinie prezydent Andrzej Duda do studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podczas inauguracji roku akademickiego.

Prezydent zwrócił uwagę na państwowy charakter, jaki ma inauguracja roku akademickiego, a także o szacunku należnym profesorom i kadrze naukowej. Wspomniał o nowatorskich badaniach, które od lat prowadzi szczecińska uczelnia.

Andrzej Duda, zwracając się do studentów, życzył im powodzenia w nauce, a także wezwał ich do odwagi i otwartości na debatę.

Nie bójcie się dyskusji, tego, że powiecie coś, co jest sprzeczne z zastanymi poglądami. W nauce jedna rzecz jest najistotniejsza, nawet kilka. Po pierwsze debata, uczciwa i rzetelna, mieszcząca się w zasadach etyki, oparta na argumentach, faktach, wynikach badań, wolna od kwestii pozamerytorycznych, ideologii, tam gdzie ona nie jest potrzebna, a przede wszystkim od osobistych uprzedzeń – podkreślił.

Prezydent zaapelował do kadry naukowej, żeby patrzyła na studentów z wyrozumiałością, wspierała ich, ale też pozwalała im na polemikę, pozwalała nie zgadzać się z zastanymi poglądami.

Rozwój nauki polega na polemice, na debacie, przełamywaniu tego co zastane, sięganiu tam, gdzie nikt nie sięgnął. Na to trzeba młodym pozwolić, mało – trzeba ich mobilizować, żeby tak działali – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, w polityce powinno się mieć umiar, ale z nauką sytuacja ma się inaczej.

 – Umiar w nauce nie jest potrzebny. W nauce potrzebna jest odwaga, twarde wywodzenie swoich argumentów, przełamywania – powiedział.

Ja jako prezydent Rzeczypospolitej czekam na polskiego Nobla. Przełamujcie państwo bariery, także w nauce światowej, nawet kiedy swoje poglądy głoszą najwięksi Koryfeusze – wezwał naukowców.

PAP/RIRM

drukuj