fot. wikipedia

Prezydent: Maria i Lech Kaczyńscy byli niezwykle serdeczni i ciepli; kochali Polskę

Maria i Lecz Kaczyńscy byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji odsłonięcia w Białej Podlaskiej pomnika pary prezydenckiej.

„Cieszę się, że społeczność miasta podjęła inicjatywę upamiętnienia pary prezydenckiej, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły to dzieło” – napisał prezydent w liście odczytanym podczas dzisiejszej uroczystości.

Lech Kaczyński – podkreślił Andrzej Duda – był „gorącym patriotą, zasłużonym działaczem ruchu Solidarności i wybitnym mężem stanu, któremu nasza ojczyzna bardzo wiele zawdzięcza”. Maria Kaczyńska – zaznaczył – „zawsze towarzyszyła i wspierała męża w działalności społecznej i państwowej z wielką godnością wypełniając obowiązki pierwszej damy”.

„Oboje byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę. Dobrze znali i rozumieli radości i troski rodaków i nawet pełniąc najwyższe godności pozostawali bliscy Polakom i ich codziennym sprawom” – napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że ten „charakterystyczny rys” pary prezydenckiej trafnie oddany został przez formę pomnika w Białej Podlaskiej.

„Sądzę, że oni sami byliby zadowoleni, że nie kazano im spoglądać z wysokości cokołu, lecz że mogą być tutaj tacy, jacy byli za życia – spacerować razem wśród innych rodzin, bawiących się dzieci, przechodniów, podróżnych” – podkreślił prezydent.

Prezydent Duda dodał, że ufa, iż „ten kameralny i bardzo ludzki sposób upamiętnienia, będzie przybliżał mieszkańcom Białej Podlaskiej wartości, które były bliskie parze prezydenckiej i przesłanie, jakie pozostawili nam ś.p. Lech i Maria Kaczyńscy”.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj