A. Duda: wzmocnienie wschodniej flanki NATO najważniejsze dla Polski

Nord Stream, NATO i relacje z sąsiadami – między innymi na te tematy wypowiedział się w Niemczech prezydent Andrzej Duda. Szef państwa polskiego zabierał głos podczas tzw. debaty prezydenckiej w ramach 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, ze najważniejszą kwestią dla Polski jest obecnie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Wskazał, że jest to istotne w obliczu rosyjskiej polityki wobec Ukrainy. Prezydent zabrał też głos w sprawie relacji Polski z sąsiadami.

– Marzę o dobrych relacjach ze wszystkimi sąsiadami, ponieważ jest to jedna z gwarancji bezpieczeństwa kraju. Chcę dobrych relacji z Czechami, Słowacją, Białorusią i przede wszystkim z Niemcami, ponieważ jest to nasz największy sąsiad, najbogatszy sąsiad i jedno z najważniejszych państw Unii Europejskiej. Chcemy dobrych relacji, ale chcemy, żeby były to relacje partnerskie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył także, że kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest problemem politycznym, a nie ekonomicznym. Zaznaczył, że nie ma ekonomicznego powodu, dla którego ta inwestycja powinna być realizowana. Zwrócił uwagę, że istnieją już połączenia gazowe między Rosją i Europą.

W debacie wzięli też udział prezydenci Ukrainy, Finlandii, Litwy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj