Prezydenci Polski i Niemiec wyrazili nadzieję na rozkwit współpracy obu państw

fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, wyrazili nadzieję, że współpraca obu krajów będzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitała, powodując dobrobyt społeczeństw.

Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie. Ma ona związek z 30. rocznicą podpisania traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Po spotkaniu prezydentów odbyła się wspólna konferencja. Prezydent Polski poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. relacji polsko-niemieckich i przemian, jakie w nich nastąpiły na przestrzeni 30 lat. Andrzej Duda wskazał m.in. na swobodę przemieszczania się i współpracę gospodarczą.

– Tak wiele jest wspólnych firm oraz firm po obu stronach granicy – niemieckich w Polsce, polskich w Niemczech. W Niemczech są stacje benzynowe prowadzone przez wielką polską firmę. W Polsce są sklepy prowadzone przez wielkie firmy niemieckie. Największe koncerny niemieckie mają w Polsce swoje przedstawicielstwa i zakłady produkcyjne. Wiele polskich rodzin utrzymuje się dzięki polsko-niemieckiej współpracy, która od 30 lat rozkwita i przede wszystkim na polu gospodarczym i społecznym, gdyby miała zostać rozerwana, to oznaczałoby niewyobrażalny kryzys dla obydwu naszych państw – oznajmił prezydent Polski.

Tematem rozmowy z prezydentem Niemiec były m.in. niezrealizowane dotychczas uzgodnienia, np. polskie szkolnictwo w Niemczech – powiedział Andrzej Duda. Z kolei prezydent Niemiec podkreślił, że sąsiedztwo polsko-niemieckie należy do wielkich osiągnięć w historii sukcesów Europy ostatnich 30 lat.

Traktat o dobrym sąsiedztwie został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

RIRM

drukuj