fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP | twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda apeluje o wypłatę zeszłorocznych odszkodowań dla rolników za suszę

Prezydent apeluje do rządu, aby zrealizować wypłatę zeszłorocznych odszkodowań dla rolników za suszę. Andrzej Duda rozmawiał dziś z ministrami odpowiedzialnymi między innymi za resorty rolnicze i wodne.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami rolnictwa, środowiska, klimatu oraz gospodarki morskiej. Jednym z tematów była sytuacja rolników w kontekście grożącej Polsce suszy.

Prezydent wskazał, że wśród ogromnych wydatków na wsparcie m.in. dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, muszą znaleźć się także środki dla rolników. Andrzej Duda wystosował apel do premiera i rządu o wypłatę zaległych odszkodowań za rok ubiegły. Jak przypomniał, to deklaracja złożona przez rządzących, która musi zostać wypełniona.

– To są setki miliardów złotych, ale nie widzę możliwości, żeby wśród tych setek miliardów złotych nie znalazła się kwota, która w stosunku do tych setek miliardów złotych jest kwotą niewielką po to, żeby zrealizować te roszczenia, które pozostają z zeszłego roku i te usprawiedliwione oczekiwania rolników, które są do zrealizowania. Wielokrotnie w ubiegłym roku zapewniałem, także podczas dożynek, że będziemy się szczegółowo przyglądali sytuacji gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych, które zostały poszkodowane przez klęski żywiołowe. Chciałbym podkreślić, że ta polityka będzie kontynuowana i dokończona skutecznie za zeszły rok – powiedział.

Jednocześnie prezydent rozmawiał z ministrami o kwestii konieczności rozwoju retencji w naszym kraju. Wskazał, że już obecnie w Polsce widać „symptomy suszy” i sytuacja będzie zależeć w najbliższym czasie od wysokości opadów w maju. Prezydent poinformował, że obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20 proc., a gdy spadnie poniżej 10 proc., wówczas będzie trzeba wprowadzić zakaz wstępu do lasów.

Andrzej Duda zaapelował przy tej okazji do Polaków o odpowiedzialne gospodarowanie wodą.

Jednocześnie prezydent uzyskał zapewnienie ministra gospodarki morskiej, że polskie zasoby wodne nie są zagrożone zakażeniem koronawirusem.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj