M. Morawiecki: Najpóźniej w czwartek zaprezentowane będą nowe rozwiązania dla rolników

Najpóźniej w czwartek zaprezentowane będą nowe rozwiązania dla rolników – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że chodzi o poprawę funkcjonowania poszczególnych rynków rolnych i ich stabilizację.

„My w tym tygodniu zaprezentujemy z panem ministrem Ardanowskim nowe rozwiązania dla rolników w różnych sektorach tej wielkiej branży, tej bardzo ważnej branży rolnej i (…) produktów rolno-spożywczych. Będą swojego rodzaju ulgą w wielu obszarach, również stworzą pewne mechanizmy poprawy funkcjonowania poszczególnych rynków rolnych” – powiedział premier.

„Zaprezentujemy to najpóźniej w czwartek razem z ministrem rolnictwa. Myślę, że będzie dostrzeżona jakościowa zmiana w podejściu do rynków rolnych, w tym jakże ważnym, kluczowym obszarze rozwoju wsi, terenów wiejskich i przede wszystkim rozwoju rolnictwa, które bardzo, bardzo leży nam na sercu” – dodał.

Jak mówił premier, zmiany będą dotyczyły tych wszystkich owoców i płodów rolnych, na które można mieć jeszcze wpływ w tym cyklu wegetacyjnym. „Natomiast my chcemy również podejść do całego rynku rolnego w sposób jak najbardziej stabilizacyjny” – zapowiedział.

„Przyglądałem się mechanizmom dostępnym w innych państwach, zwłaszcza w państwach członkowskich w Europie Zachodniej – to tam państwa mają te mechanizmy. Oni dysponują różnego rodzaju chłodniami, rezerwami, mechanizmami wyrównawczymi, stabilizacyjnymi” – mówił premier. Jego zdaniem, w Polsce brakuje takich mechanizmów, ponieważ w dużym stopniu cały przemysł, również ten dotyczący rezerw, został sprzedany przez poprzedni rząd.

„Nasz rząd jest pierwszym rządem, który nie wyprzedaje majątku narodowego w ogóle” – podkreślił.

Zaznaczył, że błędów z 25 lat nie da się naprawić w jeden rok.

„Będziemy starali się wprowadzać stopniowo te mechanizmy, które umożliwią nam interweniowanie na rynku w sposób dużo lepszy niż do tej pory” – poinformował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl