fot. PAP/Jakub Kamiński

J. Kaczyński i M. Morawiecki wspierają swoich kandydatów przed II turą wyborów samorządowych

Lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki ruszą w Polskę, by wspierać swoich kandydatów przed II turą wyborów samorządowych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości dzisiaj po południu ma odwiedzić Siedlce. W kolejnych dniach będzie w Mielcu, Sanoku oraz Przemyślu. W niedzielę planowany jest objazd po kraju premiera Mateusza Morawieckiego. II tura odbędzie się w 649 gminach i miastach.

Obserwatorzy sceny politycznej zwracają uwagę, że tegoroczne wybory są manifestacją tego, co dzieje się dziś w życiu publicznym. Widoczna jest zacięta walka.

Prof. Romuald Piekarski z Uniwersytetu Gdańskiego podkreśla, że zbyt mało miejsca zajmuje dziś perspektywa obywatelska.

– Ktokolwiek by rządził, jeśli będzie miał taką domieszkę obywateli, którzy się troszczą o dobro wspólne, o to, co nas łączy to, by trochę było zdrowego rozsądku. Mniej gorączkowości, mniej takiej walki zaślepionej, która ma charakter wyniszczający – mówi prof. Romuald Piekarski.

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła dziś nad ranem zbiorcze wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. W skali całego kraju w wyborach do sejmików Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a Sojusz Lewicy Demokratycznej-Lewica Razem – 11.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada.

RIRM

drukuj