PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Chcemy w UE więcej procedur demokratycznych, zmniejszenia nierówności

Chcemy w Unii Europejskiej więcej wspólnego rynku, a mniej protekcjonizmu, zwiększenia procedur demokratycznych i zmniejszenia nierówności – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na nieformalny szczyt UE poświęcony debacie o wyzwaniach i przyszłości Wspólnoty.

Szef rządu stwierdził na porannym briefingu prasowym, że nieformalny szczyt UE w Rumunii będzie „świetną okazją do przedyskutowania strategii dla UE na najbliższe lata”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że polska wizja Unii składa się z kilku propozycji.

„Pierwsza propozycja to więcej wspólnego rynku. Więcej wspólnego rynku to jednocześnie mniej protekcjonizmu. Protekcjonizm zmniejsza szanse na konkurencyjność całej Europy” – oświadczył premier.

Postulował także o zwiększenie procedur demokratycznych, a także roli parlamentów narodowych.

„Wiemy doskonale, że procedury w UE, zwłaszcza w Komisji Europejskiej podejmowane są w taki sposób, że czasami obywatele UE nie do końca je rozumie” – mówił Mateusz Morawiecki.

Ponadto szef rządu podnosił sprawę bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej, bezpieczeństwo antyterrorystyczne.

„W świecie galopujących technologii trzeba konkurować z wielkimi państwami, takimi jak Chiny, USA, Indie. Unia Europejska ma szanse jeśli będzie dobrze budować swoje mechanizmy promowania innowacyjności” – ocenił Mateusz Morawiecki.

„My chcemy przyczyniać się do tego żeby te mechanizmy były jak najlepiej promowane, dlatego proponujemy, żeby było jak najmniej protekcjonizmu, jak najmniej nierówności, bo nierówności wewnątrz poszczególnych państw UE, ale również pomiędzy państwami UE nie budują dobrej płaszczyzny do współpracy i do coraz to wyższego poziomu konkurencyjności całej UE” – dodał premier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl