fot. PAP/EPA

V. Orban: Zgadzamy się z polskim premierem i szefem włoskiej Ligi w ważnych kwestiach

Osiągnęliśmy w czwartek jednomyślność z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i szefem włoskiej Ligi Matteo Salvinim w takich kluczowych kwestiach jak gwarancje bezpieczeństwa wobec Rosji – powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

„Oczywiście mogą być różnice zdań, ale w wielkich kwestiach jesteśmy je w stanie rozwiązać. Włosi zgadzają się z Polakami – ja też podzielam ten pogląd – że kraje bałtyckie i Polska potrzebują prawowitych gwarancji bezpieczeństwa powiedzmy wobec Rosji. Trzeba im je dać” – oświadczył Orban, pytany o różnice zdań między uczestnikami czwartkowego spotkania w Budapeszcie, jeśli chodzi o stosunek do Rosji i migracji.

Według premiera Węgier Włosi rozumieją natomiast, że migrantów nie należy rozdzielać między kraje członkowskie UE, tylko „odesłać do kraju, pomóc im, żeby mieli dokąd wracać”.

„W tych wielkich, perspektywicznych kwestiach doszliśmy wczoraj do jednomyślności” – podkreślił Orban.

Wyraził przy tym przekonanie, że „jednym z zasadniczych procesów następnego półrocza europejskiej polityki będzie budowanie nowej chrześcijańskiej demokracji”.

„Sprzymierzamy się, aby ci, którzy tak myślą – że potrzebna jest ojczyzna, naród, rodzina, że chrześcijaństwo, wolność i godność ludzka są ważne – też mieli swoją reprezentację. Ją właśnie teraz budujemy” – zaznaczył premier Węgier.

Morawiecki, Orban i Salvini zapowiedzieli po spotkaniu w Budapeszcie współpracę na rzecz renesansu Europy i jej wartości. Polski premier podkreślił, że Europa nie może być dyktatem silniejszych.

„Siły, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy, szacunku do rodziny, suwerennego państwa, godności człowieka, szacunku dla prawdy, prawa narodów do samostanowienia – to są siły, którym chcemy zaproponować pewną kontrofertę” – powiedział.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl