fot. prezydent.pl

KPRP: Prezydent objął patronatem finał kampanii „Polska Na Niebiesko”

Prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem finał Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Polska Na Niebiesko” organizowanej z okazji – obchodzonego 2 kwietnia – Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W komunikacie na stronie prezydenckiej kancelarii podkreślono, że pomysłodawcą kampanii „Polska Na Niebiesko” jest Fundacja JiM – największa w Polsce organizacja od 19 lat niosąca pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom.

KPRP wskazuje, że udzielony patronat jest wyrazem zaangażowania prezydenta Andrzeja Dudy w inicjatywy zmierzające do poprawy jakości życia i przeciwdziałające społecznemu wykluczeniu osób autystycznych.

Jak podkreślono, prezydent poparł deklarację „Autyzm 400 000” zmierzającą do zapewnienia powszechnego dostępu do diagnozy i terapii, systemu wsparcia dla osób z autyzmem i wdrożenia programu Światowej Organizacji Zdrowia dla ich opiekunów.

Kancelaria Prezydenta napisała w komunikacie, że autyzm uznaje się za jedno z najcięższych zaburzeń rozwojowych, a liczba osób z tym schorzeniem zwiększa się. W latach 80-tych autyzm na świecie diagnozowano u jednego dziecka na 2000 (0,05 proc.), obecnie ogólnoświatowe statystyki wskazują, że może ono występować u jednego dziecka na 100 (1 proc.). Obecnie ta niepełnosprawność jest również w Polsce coraz bardziej powszechna. Blisko jedna piąta wszystkich niepełnosprawnych w wieku do lat 16 to właśnie osoby autystyczne lub z zespołem Aspergera – czytamy.

Jak zaznaczono, Kancelaria Prezydenta podejmuje współpracę z wieloma organizacjami, których celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

KPRP przypomniała, że Nagrodę Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” odebrało już kilka organizacji i osób związanych z działalnością na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością umysłową.

Jedną z nich – jak czytamy – jest Fundacja „Wspólnota Nadziei”, która prowadzi Centrum Nauki i Życia „Farma” (woj. małopolskie) – ośrodek pobytu stałego, pracy, terapii, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej dla dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych.

Wśród innych docenionych inicjatyw prezydencka kancelaria wymieniła „Cafe Równik” z Wrocławia czy Teatr O.N. Nie Tylko…, którego dokonania można było poznać podczas uroczystej finałowej Gali 5. Edycji Nagrody w Teatrze Narodowym.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl