Prof. T. Marczak: Koniec klientyzmu w polskiej polityce zagranicznej

„Wydaje mi się, że jest to wyzwanie rzucone dotychczasowej hegemonii Niemiec w Unii Europejskiej” – tak prof. Tadeusz Marczak skomentował słowa wypowiedziane przez premier Beatę Szydło w Berlinie. W audycji „Aktualności dnia” zaznaczył, że hegemonia Niemiec jest nie tylko bezproduktywna – jak w przypadku tzw. kryzysu greckiego – ale także szkodliwa. „Niemcy sprowokowały obecny kryzys migracyjny” – podkreślił.

Prof. Tadeusz Marczak, kierownik Zakładu Studiów nad Geopolityką na Uniwersytecie Wrocławskim – w rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR – zwrócił uwagę, że polski rząd próbuje zerwać z dawną polityką „usłużnego klienta obsługującego obce interesy”.

W wystąpieniu premier Szydło w Berlinie moją uwagę zwróciła przede wszystkim nowa wizja Unii Europejskiej. Otóż pani premier opowiedziała się za wspólnotą suwerennych państw – Unia jako wspólnota suwerennych państw, dodajmy państw narodowych. To jest ta tradycyjna konstrukcja, która przecież wykształciła się w Europie, jest charakterystyczna dla naszej cywilizacji – mówił gość poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jak wskazywał, drugim elementem, jaki wybrzmiał w słowach polskiej premier, była zasada nieingerencji w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich.

Owa dysputa w Parlamencie Europejskim była przecież dyskusją z wolą wyborców w Polsce i mieszaniem się w nasze wewnętrzne sprawy. W tym wypadku premier Szydło uciekła się do takiej formuły: „Możemy rozmawiać ze sobą, ale nie o sobie”. To bardzo charakterystyczne – zaznaczył.

Premier odniosła się także do kwestii rurociągu Nord Stream II, akcentując prawo do obrony własnych interesów przez poszczególne kraje – zauważył prof. Tadeusz Marczak. W jego ocenie polityka prowadzona na arenie międzynarodowej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to nowe podejście do roli i zasad funkcjonowania UE.

Wydaje mi się, że jest to wyzwanie rzucone dotychczasowej hegemonii Niemiec w Unii Europejskiej – podkreślił.

Tłumaczył, że hegemonia Niemiec w Europie okazała się bezproduktywna – jak to jest w przypadku tzw. kryzysu greckiego.

Grecja czuje się jeszcze gorzej niż na początku. Jest to tego typu postępowanie, które budzi nawet podejrzenia, czy rzeczywiście celem jest rozwiązanie kryzysu greckiego, a nie załatwianie własnych spraw, własnych interesów. Dodajmy tutaj rzecz przytaczaną przez prasę niemiecką, że do Grecji trafia tylko kilkanaście procent sum z kolejnych pakietów pomocowych – mówił kierownik Zakładu Studiów nad Geopolityką na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jako kolejny przykład szkodliwości hegemonii niemieckiej w Europie gość poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” wymienił kryzys migracyjny. „Niemcy sprowokowały obecny kryzys migracyjny” – zaznaczył.

Konieczne jest więc nowe podejście do kwestii funkcjonowania Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o problem z imigrantami, to trzeba tutaj wspomnieć – odnotowała to prasa niemiecka, jak i francuska – że jeszcze przed wizytą w Berlinie premier Szydło wzywała kanclerz Angelę Merkel do zmiany kursu w polityce migracyjnej – podkreślił prof. Tadeusz Marczak.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na konferencji w Monachium, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego wskazał, że głowa polskiego państwa podejmuje polemikę ze stanowiskiem Niemiec ws. wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

W gruncie rzeczy chodzi tutaj o daleko idące współdziałanie na osi Moskwa – Berlin w kluczowych dla naszego bezpieczeństwa sprawach – akcentował.

Przypomniał, że zarówno Niemcy, jak i Rosja miały wspólne stanowisko ws. rozszerzenia NATO na wschód (tj. objęcia paktem Ukrainę i Gruzję), a także w przypadku budowy tarczy antyrakietowej. Podobnie dzieje się w przypadku wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – dodał.

Prof. Tadeusz Marczak przyznał również, że polski prezydent otwarcie krytykuje przedsięwzięcie Nord Stream II.

Jego celem (red. Nord Stream II) jest – jak przyznano to w analizach rosyjskich – stworzenie systemu kontroli energetycznej nad całą Europą – zwrócił uwagę profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Całość rozmowy z prof. Tadeuszem Marczakiem, gościem poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia”, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl