Papież prosi Indian o przebaczenie za krzywdy, których doznali

Podczas Mszy św. w stanie Chiapas w Meksyku w poniedziałek papież Franciszek mówił, że rdzenna ludność tego kraju doświadczyła cierpień, niesprawiedliwości i wyzysku. Prosił Indian o przebaczenie za to, że byli w „systematyczny sposób” wykluczani i pogardzani.

W homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. na terenie ośrodka sportowego w mieście San Cristobal de Las Casas, w której uczestniczyli przedstawiciele ludności indiańskiej, papież powiedział, że Bóg „cierpi w obliczu bólu, maltretowania, niesprawiedliwości”.

Mówił o pragnieniu życia w wolności, gdzie “ucisk, złe traktowanie i poniżanie” nie są na porządku dziennym.

W serce człowieka i w pamięć wielu naszych ludów wpisane jest pragnienie ziemi oraz czasów, gdy pogarda zostanie przezwyciężona przez braterstwo, z niesprawiedliwością wygra solidarność, a przemoc zostanie przekreślona przez pokój – oświadczył papież Franciszek.

Zauważył, że na różny sposób chciano „uciszyć i przekreślić” te pragnienia, wmawiając, że nic nie można zmienić i że są to marzenia nie do zrealizowania.

Następnie papież stwierdził, że głos sprzeciwu pochodzi też ze środowiska naturalnego. Przytaczając słowa ze swej encykliki „Laudato si’”, przypomniał, że Ziemia protestuje „z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr”.

Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana Ziemia – mówił Papież, powtarzając fragment swej encykliki ekologicznej.

Następnie wskazał: „Nie możemy dłużej nic nie robić w obliczu jednego z największych kryzysów ekologicznych w historii”.

Zwracając się do mieszkańców ubogiego meksykańskiego stanu, dodał, że ich ludy zostały „w systematyczny, strukturalny sposób” wykluczone ze społeczeństwa.

Niektórzy uznali za gorsze ich wartości, ich kulturę i tradycję. Inni chorzy na władzę, pieniądze i prawa rynku ograbili je z ich ziemi i zrealizowali prace, które doprowadziły do jej skażenia. Jakie to smutne – powiedział papież Franciszek.

Wyraził przekonanie, że potrzebny jest rachunek sumienia, by „nauczyć się prosić o przebaczenie”.

„Dzisiejszy świat, ogołocony przez mentalność odrzucenia, potrzebuje was” – powiedział papież Indianom.

Mszę odprawiono przy oprawie tradycyjnej muzyki, a teksty czytano po hiszpańsku oraz w trzech rdzennych językach, jakimi mówią mieszkańcy Chiapas.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl