fot. PAP/EPA

Szczyt NATO w Madrycie

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Madrycie, gdzie reprezentuje Polskę na szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Jest już po rozmowie dwustronnej między innymi z prezydentem USA, Joe Bidenem.

Prezydent USA, Joe Biden, który w Madrycie przebywa od wtorku, odbywa kolejne rozmowy z przywódcami państw Sojuszu. Po spotkaniu z premierem Hiszpanii ogłosił wzmocnienie współpracy obronnej obu państw.

– Będziemy pracować nad porozumieniem, by zwiększyć liczbę niszczycieli stacjonujących w bazie marynarki wojennej Rota – powiedział prezydent USA, Joe Biden.

Obecnie w bazie Rota przebywają cztery niszczyciele. Ich liczba wzrośnie do sześciu. Polska czeka na słowa amerykańskiego prezydenta, które mają paść dzisiaj. Będą dotyczyły wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

– Poszczególne państwa złożą deklaracje w tej sprawie. Mamy nadzieję, że także i naszych sojuszników w stosunku do obecności w naszym kraju – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Medialne doniesienia wskazują, że wojska, jakie Stany Zjednoczone wysłały do Polski w obliczu inwazji na Ukrainę, mają pozostać w regionie na dłużej. Szczyt w Madrycie, według dr. Marcina Kędzierskiego, nie odpowie na zagrożenie ze strony Rosji tak, jak chce tego Polska. Ekspert nie spodziewa się decyzji o stałej obecność wojsk. Zauważył, że żołnierze Sojuszu muszą być gotowi na szybką reakcję.

– NATO nie jest dzisiaj dobrze przygotowane do obrony wschodniej flanki pomimo zainstalowania instalacji wojskowych i znacznej liczby żołnierzy, w tym żołnierzy amerykańskich – ocenił dr Marcin Kędzierski.

Prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie, że NATO w trakcie szczytu w Madrycie na nowo zdefiniuje współczesne zagrożenia.

– W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana „partnerem”. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Rosja sama określa NATO jako wroga.

– Jesteśmy gotowi stawić czoła groźbie rosyjskiej agresji. Nie mamy wyboru. To najbardziej znaczące nadużycie władzy od czasów II wojny światowej – mówił prezydent USA, Joe Biden.

Reakcją ma być rozbudowa potencjału militarnego.

– Wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady. Przekształcimy siły reagowania NATO i zwiększymy liczbę sił wysokiej gotowości do grubo ponad 300 tysięcy – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Przywódcy państw NATO już zasiedli razem przy jednym stole. Na zaproszenie króla Hiszpanii, Filipa VI, odbył się uroczysty obiad.

– Nowa era może nadejść dla NATO tutaj, w Madrycie – akcentował Filip VI.

W kuluarach szczytu prowadzone są rozmowy dwustronne. Prezydent Andrzej Duda, jak przekazał minister Jakub Kumoch, jest już po spotkaniach z prezydentem USA, Joe Bidenem, oraz kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl