fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda podpisał ustawę dot. ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy obronnej

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą na ratyfikację polska-amerykańskiej umowy obronnej. Za 14 dni Andrzej Duda będzie mógł dokonać ostatecznej ratyfikacji umowy.

Najpierw ustawę o ratyfikacji umowy zaakceptowały Sejm i Senat. Umowę podpisali 15 sierpnia w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej zakłada przede wszystkim stworzenie w Polsce w październiku 2020 r., Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA. Jednostka ta będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA, znajdującymi się na wschodniej flance NATO.

Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej.

– Na początku zwiększy się liczba żołnierzy amerykańskich o ponad tysiąc. Przygotowujemy jednak warunki do przyjęcia – w krótkim czasie – 20 tys. Wyposażenie i przygotowanie tych żołnierzy, którzy będą ćwiczyć w USA, jest takie, że w razie potrzeby walki przyjadą oni do naszego kraju. Ponadto, zabezpieczenie logistyczne jest dla nich gotowe, a w Poznaniu będzie stacjonowało dowództwo V Korpusu armii amerykańskiej. W czasie trwania dwóch wojen światowych oraz po [wojnie-red.] był on odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Europie – powiedział poseł Michał Jach, szef sejmowej komisji obrony.

Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl