prezydent.pl

Trwają intensywne przygotowania do spotkania Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy

Trwają intensywne przygotowania do spotkania prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.  Między innymi o tej kwestii rozmawiali w Białym Domu szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa John Bolton.

Po rozmowie Jacek Czaputowicz zasugerował dziennikarzom, że podczas spotkania prezydentów mogą zapaść konkretne decyzje w sprawie stałej, a nie rotacyjnej – jak jest teraz – obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski.

Zdaniem ministra w Kongresie „wzrasta zrozumienie” dla wagi obecności wojsk amerykańskich w Polsce dla bezpieczeństwa jej i całego regionu.

John Bolton zapewnił też szefa polskiej dyplomacji, że Stany Zjednoczone nie zmieniły stanowiska w sprawie Nord Stream II i tak jak Polska sprzeciwiają się jego budowie.

Ta wizyta potwierdza, że USA nie zmieniły swojej polityki po spotkaniu Donald Trump – Władimir Putin w Finlandii, co sugerowały pewne kręgi liberalno-lewicowe, ocenił były minister spaw zagranicznych, poseł Witold Waszczykowski.

– To pokazuje, że USA ma klarowne stanowisko i nie akceptują imperialnych działań Rosji. Zależy im na wzmacnianiu bezpieczeństwa europejskiego, w tym wschodniej flanki. Będą konkurentami Rosji w dostawach gazu do Europy. Już dawno przewidziałem, że dojdzie do spotkania Trumpa z prezydentem Dudą. Najprawdopodobniej dojdzie do tego w drugiej połowie września w Nowym Jorku – powiedział Witold Waszczykowski.

Polski minister spraw zagranicznych na zakończenie swojej wizyty w Waszyngtonie wziął udział także w konferencji ministerialnej na temat swobód religijnych na świecie.

Na to forum polityków, działaczy społecznych i duchownych różnych wyznań z 80 państw Jacka Czaputowicza zaprosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

RIRM

drukuj