PAP/EPA

Wizyta prezydenta A. Dudy we Francji

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą roboczą do Francji. Tam spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem, by omówić kwestie gospodarcze i polityczne oraz działanie obu państw w ramach Unii Europejskiej.

Spotkanie obu prezydentów odbyło się bez udziału mediów. Nie przewidziano też oświadczeń dla prasy. Rozmowy dotyczyły wielu aspektów.

– Od spraw politycznych po gospodarcze. Natomiast traktowałbym to jako kolejne posunięcie rządowe zmierzające do porozumienia w ramach UE. Wydaje się, że taki konsensus mniej więcej zawarto z rządem niemieckim. Francja jest drugim, co do ciężaru gatunkowego partnerem – ocenił prof. Rafał Juchnowski, politolog.

Relacje z Francją należą do trudniejszych – wskazał ekspert.

– Bardzo duży wpływ na nie mają kwestie gospodarcze. One bez wątpienia zostały schłodzone po unieważnieniu kontraktu na dostawę dla polskiej armii śmigłowców Caracalidodał prof. Rafał Juchnowski.  

Prezydent Andrzej Duda podziękował Emmanuelowi Macronowi na Twitterze za ważną i przyjazną rozmowę, która może przynieść korzyści obu krajom.

Minister Jakub Kumoch wskazał, że jednym z tematów były kwestie energetyczne. Oba kraje zamierzają rozwijać współpracę w tym zakresie.

Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii – poinformował Jakub Kumoch.

Jednym z poruszonych tematów była obronność, także w zakresie zewnętrznej granicy UE. Omówiono m.in. działania Rosji, akcję hybrydową Aleksandra Łukaszenki oraz szansę powodzenia Platformy Krymskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl