fot. twitter.com

Prezydent Duda rozmawiał z prezesem TK

W Pałacu Prezydenckim doszło dziś do spotkania Andrzeja Dudy z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim. Spotkanie odbyło się przy okazji uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich.

Pytana na czwartkowym briefingu o temat tej rozmowy szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska powiedziała, że prezes Trybunału Konstytucyjnego brał udział w uroczystości nominacji sędziów.

„Przyjął zaproszenie, tak jak to było dotychczas, gdy prezes Trybunału Konstytucyjnego, prezes Sądu Najwyższego oraz wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i inne osoby brały udział w tego typu uroczystościach” – powiedziała. „Obecność prezesa Rzeplińskiego miała związek z nominacjami sędziowskimi” – podkreśliła, dopytywana o ewentualne działania prezydenta ws. TK.

Wcześniej w czwartek Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta zamieścił w portalu społecznościom zdjęcie rozmawiających prezydenta i prezesa TK. Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego wynika, że prezydent i prezes TK rozmawiali także za zamkniętymi drzwiami.

W czwartek prezydent Duda wręczył 69 osobom akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego; nowo powołani sędziowie złożyli wobec prezydenta ślubowanie – informuje na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta.

Z komunikatu wynika, że prezydent gratulował awansów i zwrócił się do sędziów.

„Proszę, byście wydając wyroki, kierowali się własnym doświadczeniem, żebyście byli samodzielni, byście patrzyli na sprawy szerzej niż tylko przez pryzmat czysto pojętego prawa i jego litery, ale żebyście patrzyli na sprawy także jako ludzie i pamiętali o tym, że każda sprawa pojedynczego człowieka, która znajduje się w waszych rękach jest sprawą tej właśnie osoby, być może dla niej najważniejszą” – powiedział prezydent.

Prosił sędziów, by zawsze mieli głębokie poczucie niezależności i niezawisłości.

„I żebyście nie ulegali żadnym naciskom nawet w najtrudniejszych sprawach. Miejcie państwo to poczucie godności za sprawowanie urzędu sędziego Rzeczypospolitej.” – powiedział Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj