Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT.

Ustawa przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej.

Instytucje te mają uzyskać możliwość „prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych” przewidzianych w noweli.

Zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Rozwiązanie to jest radykalne jednak sytuacja tego wymaga – ocenia dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– To rozwiązanie radykalne. Mam na myśli karę do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie nienależnego podatku VAT, ale sytuacja jest radykalna i tego rodzaju rozwiązania wymaga. Tak się w minionych latach w Polsce złożyło, że największym wrogiem uczciwego biznesmena był nie fiskus, nie zagraniczny konkurent, a jego krajowy, nieuczciwy rywal. Ten, który albo podatków nie płacił, albo odzyskiwał VAT w kwotach idących nawet w setki milionów złotych. Jeśli to wszystko zacznie funkcjonować, to z naszymi finansami powinno być znacznie lepiej – podkreśla Marian Szołucha.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

W przypadku powyżej 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, nawet 25 lat więzienia. Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl