fot. PAP/Zbigniew Meissner

Święto górników. Prezydent RP: Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka 

Górnicy świętują Barbórkę, a ulicami śląskich miast przeszły uroczyste marsze. Z hucznych obchodów święta zrezygnowano w Jaworznie. Górnicy uczcili pamięć kolegów, którzy kilka dni temu zginęli w tragicznym wypadku. Z górnikami w Jaworznie był prezydent Andrzej Duda.

Gdy polityczni decydenci coraz częściej mówią o wygaszaniu kopalń i podejmują decyzje o odchodzeniu od węgla, górnicy nie zapominają o swoich korzeniach. Pielęgnują staropolskie tradycje. Radosne pochody z udziałem orkiestry, jak co roku obudziły mieszkańców Górnego Śląska. To nie jedyna górnicza tradycja, która wciąż jest podtrzymywana. Od „Szczęść Boże” rozpoczynany jest każdy dzień pracy w kopalni. To pokazuje wielkie przywiązanie do tradycji, ale i do Boga. Tyle samo zjazdów, ile wjazdów – takich życzeń i ich spełnienia najczęściej oczekują górnicy. Pracę górników doceniał w życzeniach premier Mateusz Morawiecki.

– Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury. To wielkie święto górników i ich najbliższych. Dziś chciałbym serdecznie podziękować wszystkim górnikom za ich trudną, ale niezwykle ważną pracę. Wasza determinacja i poświęcenie dla dobra społeczeństwa zasługują na ogromny szacunek – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Barbórka to też czas refleksji. 4 grudnia jest szczególnie trudny i smutny dla górników z Jaworzna. Spędzili ten dzień w atmosferze zadumy i ciszy, wspominając kolegów, którzy 28 listopada zginęli w wypadku. Towarzyszył im prezydent Andrzej Duda. Spotkał się z ratownikami, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej.

– Niestety to największy w tym roku zbiorowy wypadek śmiertelny w polskim górnictwie. W sumie w tym roku w wypadkach w naszym przemyśle wydobywczym zginęło 15 górników (…). Pracujecie państwo dla społeczeństwa. Dziękuję za to codzienne zjeżdżanie na dół, za to codzienne podejmowanie ryzyka, za to codzienne pożegnanie w domu, z najbliższymi, którzy wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty nie wrócić – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1731672756691808280

Prezydent podkreślił również, że trzeba zaopiekować się najbliższymi, którzy pozostali tu sami.

– Najważniejsze jest wsparcie dla tych, którzy pozostali, aby właśnie widomy znak solidarności, bycia tą wielką wspólnotą górniczą, ludzi kopalni, był także i w tym aspekcie, że rodziny tych, którzy odeszli na wieczną szychtę, nie pozostały same i nie pozostają bez pomocy – zaznaczył prezydent RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1731708261437468942

https://twitter.com/prezydentpl/status/1731764564214088038

Barbórka to też czas podsumowań. O dokonaniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zarządza czterema kopalniami i dostarcza najwięcej węgla koksowego w Europie, mówił jej prezes Tomasz Cudny.

– Dziękuję za cały rok pracy. Wydobyliśmy ponad 13,5 mln ton węgla. Wydrążyliśmy ponad 75 km wyrobisk chodnikowych. Sceptycy powiedzą, że mało. Realiści powiedzą, że dużo, a ja w imieniu zarządu, Rady Nadzorczej, mówię wam: dziękuję – podkreślił Tomasz Cudny.

Bez węgla kokosowego nie byłoby stali, a stalą stoi wszystko, co nas otacza. Przed nami wyzwanie – połączenia tradycji górniczej i nowoczesności, która ma być zeroemisyjna. Przyszłość polskiego węgla była jednym z tematów szczytu klimatycznego w Dubaju. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek, zwracając się do górników, powiedział, że wypracowana przez Polskę zasada sprawiedliwej transformacji energetycznej była tam obecna.

– Potrzeba takiej transformacji, która uszanuje człowieka, jego potrzeby życia, jego pracę, jego potrzebę zachowania poziomu życia, jego naturalną potrzebę szukania dla siebie coraz lepszych dróg życiowych, i która pozwoli w godny sposób przejść od gospodarki węglowej, do gospodarki energooszczędnej, do zielonej energetyki, jest w tej chwili na świecie uznana i szanowana – zaznaczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda w Dubaju mocno podkreślał, że proces transformacji musi być zrównoważony i sprawiedliwy, a w jego centrum powinien znajdować się człowiek.

Dr Robert Golej wskazał, że transformacja to proces nieuchronny. Rządzący muszą mieć na uwadze przyszłość górników i ich rodzin.

– Nie możemy tego problemu zakopywać. Musimy się zmierzyć z tym zjawiskiem i przygotowywać odpowiednie programy, które będą w jak najlepszy sposób ochraniały górników przed konsekwencjami transformacji energetycznej – wskazał dr Robert Golej z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Polska w przyszłości stawia na atom, ale w okresie przejściowym to węgiel jako nasz rodzimy zasób zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl