Gdynia: Prezydent na obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP „Błyskawica”, rozpoczęły się we wtorek obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Program obchodów przewiduje m.in. uroczysty apel i defiladę pododdziałów, a także złożenie wiązanek kwiatów przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego ulokowanym na Skwerze Kościuszki.

Na zakończenie uroczystości z pokładu ORP „Błyskawica” oddany zostanie salut armatni składający się z 21 strzałów. Z okazji rocznicy na wszystkich okrętach stacjonujących w bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa.

Podczas obchodów prezydent RP wręczy akt mianowania na stopień kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu.

Jeszcze przed uroczystościami na Nabrzeżu Pomorskim, w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni odprawiono Mszę św. Po jej zakończeniu zostało odczytane postanowienie prezydenta RP w sprawie mianowania żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, a minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył patenty oficerskie grupie księży, którzy w latach 1959-80, jako alumni seminariów duchownych byli wcieleni przymusowo do służby w Marynarce Wojennej RP.

28 listopada 1918 r., czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną. Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl