twitter.com/Straz_Graniczna

Przedłuży się proces legislacyjny ustawy o budowie muru na granicy z Białorusią. Powodem przyjęcie przez Senat ustawy z poprawkami  

Senat przyjął ustawę o budowie muru na granicy z Białorusią. Senacka większość wprowadziła jednak kilkanaście poprawek. To oznacza, że ustawa wróci do Sejmu, a proces legislacyjny się wydłuży.

Na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do kolejnych incydentów. W ostatnich dniach migranci zaatakowali dwóch polskich żołnierzy. Jeden został uderzony w twarz gałęzią, a drugi kamieniem. Obaj trafili do szpitala, gdzie zostali opatrzeni.

Wśród osób forsujących granicę polscy funkcjonariusze rozpoznali białoruskich żołnierzy w cywilnych ubraniach, którzy m.in. nożycami cięli zabezpieczenia.

https://twitter.com/D_Tarczynski/status/1452530108015824898?s=20

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 26 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14 tys. w samym październiku. W akcję ochrony granicy zaangażowane są wszystkie służby, za co wdzięczni są mieszkańcy terenów przygranicznych.

– Na pewno bardzo dużo to pomaga. Jesteśmy wdzięczni wojsku, Straży Granicznej, policji – podkreśliła mieszkanka Szudziałowa.

Pomimo ochrony część migrantów przedziera się na terytorium Polski. Odbierają ich przemytnicy i próbują przetransportować do Niemiec. Dlatego na drogach pojawiło się więcej kontroli – mówił rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, podinsp. Tomasz Krupa.

– Tylko na drogach województwa podlaskiego funkcjonuje kilkadziesiąt stałych punktów blokadowych, na których 24 godziny na dobę pracują policjanci. Do tej pory policjanci zatrzymali 170 takich osób i te 170 osób w swoich samochodach przewoziło ponad 700 osób, które nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju – poinformował podinsp. Tomasz Krupa.

Stąd konieczne jest dodatkowe wzmocnienie polskiej granicy. MSWiA zgłosiło projekt budowy muru na granicy o wysokości 5,5 m na odcinku łącznie 200 km. To również system wież, kamer i elektronicznych zabezpieczeń. Nowe przepisy zostały szybko przyjęte przez Sejm. Teraz pracuje nad nimi Senat.

Tylko twarda polityka. Jednym z elementów tej twardej polityki jest uszczelnienie granicy. I o tym dzisiaj rozmawiamy – mówił w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

Głosy senatorów w debacie były podzielone. Część polityków opozycji sprzeciwiało się budowie muru.

– Nie mogę zagłosować za tą ustawą, bo nie wiem, co tam budujecie – stwierdził senator Lewicy Wojciech Konieczny.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości zgłosił senator Marcin Bosacki.

– Nie zgadzamy się na to, w jaki sposób rząd w całości podchodzi do ochrony granicy. I nie zgadzamy się na budowę tego absurdalnego muru – tłumaczył Marcin Bosacki.

Postawa opozycji jest antypaństwowa – podkreślał wicemarszałek Senatu, Marek Pęk.

– Naprawdę to jest sytuacja, jakiej jeszcze nigdy nie było. I w takich sytuacjach szczególnie ważna jest jedność polskiego narodu, jedność polskiego państwa, jedność polskiej elity politycznej. I tej jedności oczywiście w Senacie nie ma! – zwrócił uwagę Marek Pęk.  

Ostatecznie większość opozycyjna w Senacie przyjęła ustawę z poprawkami. To oznacza, że ustawą znów zajmie się Sejm, a prace zostaną przedłużone. Koszt budowy muru to ponad półtora miliarda złotych.

To jest rozwiązanie konieczne, ale tymczasowe – zaznaczył politolog, dr hab. Mirosław Habowski.

– Najpierw Polska musi wykazać, że jest w stanie skutecznie obronić swoje granice przed takimi działaniami rządu czy władz Republiki Białorusi, ale drugim krokiem powinno być jednak szukanie pewnego porozumienia z Białorusią – wskazał dr hab. Mirosław Habowski.   

Dodatkowo minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, ogłosił dzisiaj program modernizacyjny służb mundurowych.

– Chcemy bardzo wzmocnić naszą Straż Graniczną. Około 1,5 mld zł będzie dedykowane rozwojowi tej formacji. W ramach tego 750 nowych etatów będzie dedykowanych tylko i wyłącznie wzmocnieniu naszej granicy wschodniej – podkreślił Mariusz Kamiński. 

Łącznie na rozwój służb mundurowych przeznaczonych zostanie 10 mld zł.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl