Odstrzał dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą?

Ministerstwo Rolnictwa zamierza wprowadzić sanitarny odstrzał dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą. Powodem jest zagrożenie afrykańskim pomorem świń za wschodnią granicą Polski.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 4 lutego – poinformowało ministerstwo.

Jak wyjaśniono, odstrzał ma być wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa.

Poseł Kaźmierz Gwiazdowski z województwa podlaskiego, członek sejmowej Komisji Rolnictwa mówi, że działania ministerstwa w tej sprawie to krok w dobrym kierunku.

– Na odstrzeliwanie czekali szczególnie mieszkańcy województwa podlaskiego, gdzie jest strefa czerwona afrykańskiego pomoru świń, która właściwie pozbawiła mieszkańców hodowli trzody chlewnej. Poprzedni minister rolnictwa Sawicki będąc w Białymstoku obiecywał, że wystrzela wszystkie dziki, które są w województwie podlaskim. Wiadomo, to było niemożliwe. Właściwie nic w tym temacie, poza ograniczeniem stref, poprzedni rząd nie zrobił. Dlatego myślę, że to jest dobre posunięcie, bo naprawę dziki w naszym województwie wyrządzają ogromne szkody – powiedział poseł Kaźmierz Gwiazdowski.

Pod koniec 2015 r. Inspekcja Weterynaryjna informowała, że afrykański pomór świń na Ukrainie rozprzestrzenia się. Jest coraz więcej przypadków występowania tej choroby, głównie u trzody chlewnej.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 81 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska u świń, wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj