fot. PAP/Michał Zieliński

Premier RP: Granica polsko-białoruska oddziela dwa światy – dyktaturę od demokracji

Premier Mateusz Morawiecki przybył na tereny położone przy granicy z Białorusią. Spotkał się z mieszkańcami tego regionu oraz z funkcjonariuszami i żołnierzami strzegącymi naszej wschodniej granicy.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził tereny przygraniczne z Białorusią. Jego wizyta stanowi ważny sygnał dla żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej, że rząd stoi za nimi murem tak, jak oni sami stoją murem na naszej wschodniej granicy.

– O granicy polsko-białoruskiej można powiedzieć przede wszystkim to, że ona oddziela dwa światy. Ona oddziela dyktaturę od demokracji. Ona oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od reżimu, który dzisiaj używa obywateli innych państw jako żywych tarcz – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu na polską granicę i wykorzystuje ich do destabilizacji sytuacji w Unii Europejskiej.  Nie ma doby, by migranci koczujący przy polsko-białoruskiej granicy nie podejmowali prób jej nielegalnego przekroczenia. Wspierają ich białoruskie służby.

– Obserwujemy, że służby białoruskie tną concertinę, podprowadzają cudzoziemców, oślepiają służby polskie laserami, latarkami. Następnie są próby przekroczenia tej granicy – zwróciła uwagę rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Nie ustają także prowokacje.

– Wczoraj również ok. 16:00 na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce polskie patrole zaobserwowały służby białoruskie, które poruszały się samochodem białoruskim wzdłuż granicy i co kilkadziesiąt metrów wyrzucane były petardy hukowe – poinformowała rzecznik SG.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z samorządowcami regionu oraz funkcjonariuszami polskich służb o prowokacjach i wrogich działaniach ze strony białoruskich pograniczników.

– Pan generał, panowie pułkownicy pokazywali mi, gdzie, w jakich miejsach, jak przebiega obrona granicy. Wkrótce rozpoczynamy budowę infrastruktury, zapory, która jest skutecznym – jak wiemy z przykładów innych państw – narzędziem do ochrony przed nielegalną migrancją z zagranicy – mówił szef rządu.

W obronie wschodniej granicy pomagają między innymi studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Służą na miejscu w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś premier dziękował wszystkim żołnierzom za ich służbę.

– Cała Polska jest z was dumna, drodzy żołnierze, drodzy funkcjonariusze. Bardzo wam dziękujemy, że w ten trudny czas, przedświąteczny czas jesteście na miejscu, służycie Rzeczypospolitej Polskiej – podkreslał premier.

Także studenci Akdamii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wspierają polskich funkcjonariuszy. Z tej okazji nagrali specjalny klip:

TV Trwam News

drukuj