fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: główne uroczystości 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku odbyły główne uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W sobotnim wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Gdańsku Porozumienia Sierpniowe. Najważniejszym postulatem, o jaki zabiegali stoczniowcy, było utworzenie wolnych związków zawodowych. Tak powstała NSZZ „Solidarność”.

Rocznicowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice świętej Brygidy.

– To dzięki wam, kiedy „Solidarność” weszła zdecydowanie i szeroko na scenę polskiego życia, wtedy, po latach komuny, Kościół zaczął zajmować należne mu miejsce w przestrzeni publicznej – mówił w homilii metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. [czytaj więcej] 

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożyli kwiaty. Następnie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Wzięli w nim udział sygnatariusze porozumienia oraz przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. W swoim przemówieniu szef rządu mówił, że ruch „Solidarności” ma cały czas wielką moc zmiany rzeczywistości.

– Ruch „Solidarności”, który jednoczy, który, jak mało które wydarzenia z przeszłości, ma dziś cały czas wielką moc. Wielką moc zmiany rzeczywistości na lepsze – zaznaczył Premier RP.

List do uczestników obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych skierował prezydent Andrzej Duda.

„Polski sierpień stał się manifestacją mocy tych wartości, dał światu wzór pokojowego protestu i udowodnił, że ludzie dzięki wierności swoim ideałom mogą zmieniać świat” – podkreślił szef państwa polskiego.

To wydarzenia z sierpnia 1980 roku  otworzyły Polakom drogę, która po latach zaprowadziła ich do wolności – napisał z kolei w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Do upadku bloku sowieckiego oraz do naszego zakotwiczenia w strukturach europejskich i transatlantyckich – zaznaczył.

W trakcie uroczystości podpisana została umowa między NSZZ „Solidarność” a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która powoła do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Ten instytut nie jest w kontrze przeciwko nikomu – dodał Piotr Duda.

W kontrze jest za to pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa, który nie wziął udziału w oficjalnych uroczystościach. Wolał świętować z opozycją i KOD.

– Nie przejmujcie się tym co teraz się dzieje (…). Jeszcze dzisiaj możemy kartką wyborczą skorygować wszystko, co się dzieje w Polsce. Jutro będzie coraz gorzej – mówił Lech Wałęsa.

Oddzielne obchody, które zorganizowały władze Gdańska, miały miejsce w Europejskim Centrum Solidarności. To właśnie tam samorządowcy zaprezentowali 21 swoich postulatów reformy państwa. Wręczono także Medale Wdzięczności. Jeden z nich odebrał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans znany z ataków na Polskę.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl