[TYLKO U NAS] Red. Losz: Gdańsk stanie się silnym ośrodkiem przemysłu okrętowego

Kwestia wzmocnienia przemysłu okrętowego w Gdańsku jest przesądzona – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Krzysztof Losz. Redaktor TV Trwam i „Naszego Dziennika” odniósł się do kwestii odkupienia od ukraińskich właścicieli Stoczni Gdańsk.

Agencja Rozwoju Przemysłu liczy, że w ciągu kilku miesięcy rozstrzygnie się kwestia odkupienia od Serhija Taruty majątku Stoczni Gdańsk i spółki GSG Towers, producenta wież do elektrowni wiatrowych. Ukraińcy otrzymali konkretną ofertę od ARP i teraz muszą na nią odpowiedzieć – czytamy w środowym wydaniu „Naszego Dziennika”.

Kwestia wzmocnienia przemysłu okrętowego w Gdańsku jest przesądzona – powiedział Krzysztof Losz.

Tak naprawdę można wykorzystać nabrzeża i infrastrukturę do tego, by Gdańsk stał się silnym ośrodkiem przemysłu okrętowego w Europie. Sprawa jest przesądzona. Teraz pozostaje pytanie: czy stanie się to w oparciu o majątek Stoczni Gdańsk, który Ukraińcy – jak wynika z dotychczasowych ustaleń – chcą sprzedać, albo też Agencja będzie powoływała nowy podmiot i rozwijała działalność w oparciu o inne aktywa – wskazał redaktor „Naszego Dziennika”.

W sektorze stoczniowym jest do wykonania wiele pracy. Cały świat unowocześnia swoją flotę, więc i my powinniśmy nadrabiać zaległości, bo po rządach koalicji PO-PSL wiele jest do naprawy – dodał.

W tej chwili mamy na świecie koniunkturę na produkcję różnego typu statków. Zapotrzebowanie na statki zgłaszają nie tylko firmy, które zajmują się przewozem ładunków masowych, ale potrzebne są również statki specjalistyczne, np. do przewożenia urządzeń czy też materiałów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Ogromnym rynkiem jest cały sektor budowy urządzeń służących do produkcji ropy czy gazu. Można więc powiedzieć, że cały świat unowocześnia swoją flotę. Pracy jest sporo. W Europie wiele zakładów produkujących okręty zostało zlikwidowanych. Podobnie w Polsce. Za czasów koalicji PO-PSL przemysł stoczniowy niemalże upadł, ale na szczęście wiele aktywów udało się uratować – zaznaczył red. Losz.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem red. Krzysztofa Losza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj