W bazylice św. Brygidy w Gdańsku zostanie odsłonięty i poświęcony Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

W sobotę o godz. 16.00 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, w uroczystościach weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

Na transmisję z wydarzenia zapraszamy do TV Trwam.

Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku ks. kan. Ludwik Kowalski podkreśla, że Gdańsk na to wydarzenie czekał wiele lat. Powstanie ołtarza zainicjował w 2000 roku proboszcz kościoła św. Brygidy, kapelan „Solidarności” ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy.

Wydawało się w pewnym momencie, że to marzenie, ludzi którym bliskie są ideały wolności, Solidarności, nie zostanie spełnione. Okazuję się jednak, że jest to możliwe, dzięki Bożemu błogosławieństwu, a także życzliwości zwykłych, prostych ludzi, którzy przybyli z pomocą – zaznacza ks. kan. Ludwik Kowalski.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to inicjatywa ludzi Solidarności podjęta w podziękowaniu Panu Bogu za dar wolności. Kiedy jednak, jak podkreśla ks. kan. Ludwik Kowalski, zachorował, a następnie w 2010 roku zmarł ks. prałat Henryk Jankowski wydawało się, że dokończenie tego dzieła będzie niemożliwe. Jednak wówczas sprawy w swoje ręce wziął ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że musimy wrócić  do tematu, ponieważ jest, to zbyt ważne dzieło, które pozostawił ks. Henryk Jankowski. Metropolita gdański zainteresował się osobiście projektem bursztynowego ołtarza, zwołał ludzi, którzy wokół tej idei się przez laty gromadzili […], a oni na nowo, z nadzieją spojrzeli w przyszłość, nadając rytm tym pracom – mówi proboszcz bazyliki św. Brygidy.

Budowany od 2001 roku ołtarz ma dziś 120 metrów kw. powierzchni. Najważniejszy jego element to ikona Matki Boskiej w płaszczu z białego bursztynu, nie brakuje także mocnych akcentów patriotycznych.

Są elementy biblijne, symbole eucharystii, dwa filary kościoła, św. Jan Paweł II, Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, św. Brygida Szwedzka, Maria Elżbieta Hesselblad […]. Są także elementy patriotyczne. To rzadko się zdarza w naszych świątyniach, ale ten kościół jest taką szczególną świątynią dla Polski. Tutaj ks. prałat Henryk Jankowski gromadził ludzi, którzy marzyli o wolnej Polsce i w tym ołtarzu te elementy się znalazły. […]Możemy podziwiać godło Polski, orła który szybuję pod sklepieniem prezbiterium bazyliki, a także dwa relikwiarze metrowej wysokości: jeden z krwią Jana Pawła II, drugi z krwią ks. Jerzego Popiełuszki, błogosławionego kapelana Solidarności – podkreśla proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.

Całą rozmowę z ks. kan. Ludwikiem Kowalskim o Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM


[GALERIA] W sobotę w kościele św. Brygidy poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Fot. PAP/Adam Warżawa

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl