Gdańsk: zwodowano holownik „Bolko” dla Marynarki Wojennej

W Gdańsku miała w poniedziałek miejsce uroczystość wodowania oraz chrztu holownika „Bolko”. To pierwszy z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.

W połowie listopada ub. roku palono pierwsze blachy, w styczniu położono stępkę, a w poniedziałek zwodowano pierwszy z sześciu holowników, jakie w firmie Remontowa Shipbuilding zamówiła Marynarka Wojenna.

Obiegowo nazywa się to holownik „B860”, od dzisiaj już „Bolko”, natomiast nie jest to taki zwykły holownik portowy, z jakim możemy się na co dzień zetknąć w Gdańsku, w Gdyni, czy w innych portach na świecie – mówił prezes Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko.

Wyjątkowość tej jednostki ma związek z wyposażeniem w różnego rodzaju urządzenia, które pozwolą holownikowi wykonywać dodatkowe zadania.

Oprócz typowych zadań: holowanie, przeholowywanie jednostek, holowanie tarcz, to jednostka ta będzie mogła wyławiać i przewozić torpedy na swoim pokładzie, będzie mogła zbierać zanieczyszczenia, przewozić wszelkiego typu ładunki o określonych gabarytach oraz będzie mogła jednorazowo przewieźć ok. 50 osób na swoim pokładzie – zaznaczył Dariusz Czajkowski ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Są w życiu marynarza chwile, które na długo zapadną w pamięci – powiedział kontradmirał Jarosław Ziemiański.

Wodowanie jest symboliczną chwilą kończącą etap budowy jednostki, która od tej chwili będzie w stanie samodzielnie utrzymywać się na wodzie. Teraz przed wykonawcą trudne zadanie związane z doposażaniem jednostki, nie tylko w zasadnicze mechanizmy, ale również w urządzenia specjalistyczne – podkreślił Jarosław Ziemiański.

„Bolko” został także ochrzczony. Uroczystości przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Każde dzieło ludzkie musi mieć odniesienie do Stwórcy, bo jeśli Pan Domu nie zbuduje, trudno się trudzi ten, który go wznosi. Dlatego też to dzieło holownik poświęcimy – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Matką chrzestną jednostki została Honorata Hyżyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Szkoła ta od wielu lat utrzymuje bliskie stosunki z polskim morzem.

12. Woliński Dywizjon Trałowców jest naszym patronem, współpracujemy od 46 lat. Co najmniej dwatrzy razy w roku widzimy się, bo marynarze przyjeżdżają do nas na pasowanie uczniów klas pierwszych, później na nasze święto w maju, w czerwcu dzieci przyjeżdżają tutaj, także współpraca kwitnie od wielu lat – dodała Honorata Hyżyk.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 r.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj