Film o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku

Wczoraj na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się premiera filmu „14 godzin – pierwsi w walce”. Obraz opowiada o obronie budynku Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku.

Nad filmem w reżyserii Wiesława Kwapisza pracował 120 osobowy zespół realizacyjny. Ten dokument jest przywróceniem pamięci o autentycznym bohaterstwie i heroizmie pocztowców – mówi reżyser.

– Mamy naszych bohaterskich żołnierzy na Westerplatte, którym poświęcono sporo miejsca bądź to w literaturze, bądź to w czasopiśmiennictwie; również zekranizowano tę kartę historii. Natomiast Poczta Polska? Zadawałem sobie zawsze proste pytanie: dlaczego ta karta historii zakończyła się na filmie Stanisława Różewicza „ Wolne Miasto”? Ten film został zrealizowany w 1958 roku i tak, jakby  historia zapomniała o bohaterach Poczty Polskiej w Gdańsku – zauważa Wiesław Kwapisz.

Obrona Poczty Gdańskiej obok heroicznych walk na Westerplatte stała się symbolem patriotyzmu Narodu Polskiego walczącego z niemieckim okupantem.

14 godzin – tyle czasu bronili się pocztowcy – od 4.45 do godziny 19.00, kiedy to dyrektor Jan Michoń wyszedł z białą chustą.

Najważniejszą rzeczą było przede wszystkim to, że bronią kawałka Polski – to fascynujące, bo oni ten skrawek traktowali jako swoją Ojczyznę! Traktowali jako Polskę; czuli, że tej Polski należało bronić, że nie można było inaczej – zwraca uwagę reżyser.  

W filmie wystąpili między innymi Krzysztof Gajo, Maciej Makowski i Cezary Szostak. Wspomagali ich rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”.

 

 

TV Trwam News

drukuj