Seremet: dziś przesłuchania w sprawie podejrzanych o szpiegostwo

Jeszcze dziś mają zostać przesłuchane dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu – poinformował Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Wczoraj przeszukano pomieszczenia zajmowane przez podejrzanych.

Andrzej Seremet w TVP powiedział, że za kilka dni będzie można ujawnić więcej informacji o sprawie. ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego; jest on podejrzany o pracę na rzecz obcego wywiadu. Z medialnych informacji wynika, że chodzi o szpiegostwo na rzecz Rosji. Pułkownik miał zajmować się przetargami i zakupami sprzętu dla wojska. Równolegle Służby Specjalne w ramach śledztwa prowadzonego przez warszawską Prokuraturę Apelacyjną zatrzymały cywila.

Bogdan Świeczkowski, były szef ABW, powiedział, że od dłuższego czasu rosyjskie służby wywiadowcze – zarówno cywilne jak i wojskowe – prowadzą działania polegające na werbunku osób zajmujących strategiczne stanowiska w wojsku, przemyśle czy polityce. Dziwi fakt, że doszło do zatrzymań oficerów; nie prowadzono tu gry operacyjnej.

– Jeżeli już doszło do takich zatrzymań, to te zatrzymania powinny być o wiele szersze, obejmować dużo więcej osób i dotyczyć także osób pełniących funkcje zwiadowcze w organach dyplomatycznych państwa rosyjskiego, znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej. Jeżeli jest prawdą to, co wiemy dzisiaj, to w najbliższym czasie należy się spodziewać retorsji ze strony państwa rosyjskiego. Najprawdopodobniej dojdzie do jakichś działań związanych z polskimi oficerami (agentami) działającymi na terenie Rosji – mówił Bogdan Świeczkowski.

Jutro w tej sprawie najprawdopodobniej zbierze się sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

RIRM

drukuj