Niemiecka prokuratura federalna: duży wzrost liczby postępowań dot. terroryzmu

Od początku roku niemiecka prokuratura federalna wdrożyła ponad 900 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o terroryzm – podał w niedzielę „Welt am Sonntag”. Większość spraw dotyczy przestępstw o podłożu islamistycznym.

Dla porównania – jak czytamy w „WamS” – w 2016 r. prokuratura federalna wdrożyła 250 postępowań o terroryzm, z czego ponad 85 proc. miało związek z islamizmem, a w 2013 r. takich spraw było 70.

Prokurator generalny Peter Frank zastrzegł, że postępowania dotyczą nie tylko planów zamachów, lecz w wielu przypadkach także udziału w walkach w Syrii i Iraku po stronie tzw. Państwa Islamskiego.

Prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe zajmuje się przestępstwami stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W innych przypadkach śledztwa znajdują się w gestiach prokuratur w poszczególnych krajach związkowych.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby postępowań prokuratura federalna domaga się zwiększenia liczby etatów. Temat ten ma być omawiany w ramach negocjacji o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu Angeli Merkel.

 PAP/RIRM

drukuj