fot. Tomasz Strąg

Wśród Polaków w Niemczech duże zainteresowanie wyborami parlamentarnymi

Chęć głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu na terenie Niemiec zgłosiło ponad 50 tys. osób. Tyle obywateli RP zarejestrowało się przez system elektroniczny MSZ. Jest to dwa razy więcej niż przed majowym głosowaniem do Parlamentu Europejskiego.

Najliczniej Polacy, którzy chcą głosować na terytorium RFN, zarejestrowali się w Kolońskim Okręgu Konsularnym. W sumie – ponad 20 tys. osób, z czego najwięcej we Frankfurcie nad Menem – 4,5 tys. osób. W innych okręgach konsularnych (berlińskim, monachijskim, hamburskim) po ok. 10 tys. naszych rodaków.

„Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych obywateli, to jest ich około dwa razy więcej niż przed wyborami do PE w maju. Dlatego powstało wiele dodatkowych komisji wyborczych” – powiedział attache prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. W niemieckiej stolicy można np. tradycyjnie głosować w polskiej ambasadzie oraz w Instytucie Polskim, ale są też dwie dodatkowe komisje: w Polskiej Misji Katolickiej i placówce Polskiej Akademii Nauk.

oprócz Berlina, Monachium, Kolonii i Hamburga znajdują się też w m.in. w Bremie, Dortmundzie, Karlsruhe, Wiesbaden i Norymberdze.

Polska ambasada apeluje, by w miarę możliwości przyjść głosować jak najwcześniej, żeby uniknąć tłoku i długiego stania w kolejkach. Otwarcie komisji wyborczych jest zaplanowane na godzinę 7.00. Zamknięcie – na 21.00.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl