fot. PAP/EPA

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

Podczas wtorkowej wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Politycy podczas rozmowy mieli poruszyć aktualne kwestie dwustronne oraz międzynarodowe.

Było to trzecie dwustronne spotkanie Morawiecki-Merkel w tym roku. Odbyło się ono przy okazji odbywającego się w Berlinie IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego – corocznej konferencji na szczeblu ministerialnym, która służy jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu będą Katowice.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówił PAP jeszcze przed spotkaniem Morawiecki-Merkel, że będzie to „rutynowe spotkanie” i kolejna okazja, by przedstawić polski punkt widzenia na główne problemy w Unii Europejskiej, w tym na politykę migracyjną i budżet europejski.

Natomiast wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Berlinie, wśród spodziewanych tematów rozmowy szefów rządów wymienił kwestię „wznowienia polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych i obrad tzw. okrągłego stołu polsko-niemieckiego”, do czego – jak zaznaczył w rozmowie z PAP – strona polska zachęca niemiecką od dłuższego czasu.

Formaty te mogłyby – według Szymona Szynkowskiego vel Sęka – posłużyć m.in. dialogowi na temat sytuacji Polaków w Niemczech, w której to kwestii – jak podkreślił – jest „wiele cały czas do zrobienia”.

„Jesteśmy też gotowi do rozmów o kontrowersyjnej propozycji Wieloletnich Ram Finansowych, przedstawionej przez Komisję Europejską, o wyzwaniach związanych z relacjami transatlantyckimi, o przyszłości UE” – wyliczył wiceszef MSZ. Dodał, że Polska podtrzymuje „zdecydowany sprzeciw” w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2.

„Oczekujemy partnerskiego dialogu – szczerego, a więc bez tematów tabu” – zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.

Ostatnie spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel miało miejsce na początku marca, kiedy z wizytą w Warszawie przebywała szefowa niemieckiego rządu. Była to druga – po Francji – wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił wówczas, że współpraca Polski i Niemiec jest niezbędna do zapewnienia dobrej współpracy w Europie. Z kolei kanclerz Niemiec zaznaczyła, że rząd niemiecki chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, a jako pozytywny element wzajemnych relacji wskazała stosunki gospodarcze.

Szefowie obu rządów spotkali się również w Berlinie w lutym bieżącego roku.

PAP/RIRM

drukuj