fot. https://twitter.com/PremierRP

Oczekiwanie na informacje ws. zmian w obostrzeniach

Rząd ma dziś przekazać nowe informacje na temat zmiany w obostrzeniach. Ich znoszenie ma mieć wymiar wieloetapowy i regionalny. Decyzje co do zmian w obostrzeniach mają zapaść po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

– Jutro możemy się spodziewać informacji co do kwestii związanych z obostrzeniami w następnych dniach po terminie, do którego aktualnie obowiązują obostrzenia – wyjaśnił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Ograniczenia mają być wprowadzane wieloetapowo. Priorytetem jest powrót do szkół dzieci z klas I-III. Do nauczania stacjonarnego uczniowie mają wrócić 26 kwietnia. Jeżeli chodzi o tegoroczne matury, to także mają odbywać się w sposób stacjonarny.

– W tym roku egzamin maturalny będzie tylko i wyłącznie w formule pisemnych egzaminów. Natomiast ustny egzamin jest przygotowany tylko dla uczniów, którzy potrzebują takiego egzaminu przy rekrutacji do szkół wyższych poza granicami państwa polskiego – poinformowała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

W dalszej kolejności odmrażany będzie handel, czyli galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Otworzone zostaną również usługi m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, hotele a na końcu restauracje i siłownie. Rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń. Głównymi kryteriami mają być liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców oraz obłożenie szpitali.

„Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór” – ocenił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Większość obowiązujących obostrzeń przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja. Pracownicy Domu Duszpasterskiego działającego przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie prowadzony jest hotel i restauracja, z niecierpliwością wyczekują otwarcia.

– Od kilku miesięcy hotel stoi pusty, natomiast restauracja przygotowuje posiłki na wynos. W czasie pandemii uruchomiliśmy specjalny punkt, gdzie sprzedajemy pierogi, gołąbki i całą garmażerkę – podkreśliła Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W najbliższym czasie zostaną także przedstawione rządowe wytyczne dotyczące organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela. Większego luzowania obostrzeń możemy spodziewać się na przełomie maja i czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl