fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Premier RP: Stwarzanie możliwości powrotu Polakom do Ojczyzny to jedyna polityka imigracyjna, którą chcemy prowadzić

Udostępnienie możliwości powrotu do Polski wszystkim, którzy wyjechali z naszego kraju, to jedyna polityka imigracyjna, którą chcemy prowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził dziś Dom Polonii w Ostródzie, w którym uczy się polska młodzież, głównie ze wschodu i z Kresów.

W swoim wystąpieniu Prezes Rady Ministrów wskazywał, że rząd chce, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali w większości do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Irlandii – powróciło do Ojczyzny.

Premier zaznaczył, że Polska otwiera drzwi także przed tymi Polakami, którzy zostali poza Ojczyzną na skutek zmiany granic.

– Dla tych Polaków mamy też rekordowa liczbę Kart Polaka. W zeszłym roku było to 10 tys. tych kart. Pokazujemy, w jaki sposób staramy się przyciągnąć do Polski i polskości. Jarosław Marek Rymkiewicz, nasz poeta, pięknie powiedział, że „polskość to jest taka unikalna, oryginalna siła ducha”. I choć poturbowani po tych setkach lat niekorzystnej dla nas historii dziejów – dzisiaj Polacy otwierają się i staramy się z powrotem tą polskość zagospodarować, ale też wszystkich Polaków z powrotem do Polski zaprosić, również tych, którzy w dawniejszych pokoleniach mieli swoich polskich przodków i wiemy, że się Polską bardzo interesują – akcentował Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał też, że w trakcie nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu podkreślił, że polityka Polski w tym zakresie się nie zmienia i nasz kraj nie przyjmuje uchodźców.

RIRM

drukuj