A. Kwiatkowski: Rodzina Radia Maryja była niedoceniana, a nawet zwalczana

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podkreślił bardzo ważną rolę Rodziny Radia Maryja w środowiskach polonijnych na całym świecie. Prezydencki minister odniósł się również do debaty na temat Polonii, jaka miała miejsce na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy.  

Minister Kwiatkowski wskazał, że Rodzina Radia Maryja odgrywa bardzo dużą rolę i jestjest jednym z przykładów środowisk, które do tej pory były niedostrzegane, a nawet i zwalczane.

– Mimo to symbol Rodziny Radia Maryja nadal widoczny jest na spotkaniach z prezydentem w różnych miejscach świata. To pokazuje, że ci, którzy są członkami tej Rodziny i działają w ramach Rodziny Radia Maryja, są osobami, które modlą się za Polskę i żyją Polską. Ci ludzie chcą, by Polska była silnym państwem. Chciałbym powiedzieć, że 18 września będzie kolejna możliwość spotkania się dużej grupy naszych rodaków w amerykańskiej Częstochowie – Doylestown. Tego dnia prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył we Mszy św. i spotka się tam z Polonią. Jestem przekonany, że bardzo wielu członków Rodziny Radia Maryja będzie tam obecnych. Oczywiście wszystkim serdecznie zapraszam – wskazał Adam Kwiatkowski.

Na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju odbyła się debata na temat Polaków, którzy mieszkają po za granicami naszego kraju. Do tej pory podczas poprzednich Forów Ekonomicznych w Krynicy nie dochodziło do rozmów na temat Polonii. Ta dyskusja dotyczyła około 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie i była bardzo wartościowa – zaznaczył minister i dodał, że w celu wzmocnienia integracji z Polonią powołana została Rada Konsultacyjna w Krynicy.

To jest ważne, żeby mieć wokół siebie Polaków, którzy tworzą dzisiaj tę Radę. Cieszy fakt, że reprezentowane są wszystkie najważniejsze skupiska Polaków: są tam przedstawiciele z Ameryki Południowej, Afryki i Australii oraz państw europejskich, gdzie mieszka najwięcej Polaków. To jest kolejny krok pokazujący jak władze Polski, jak prezydent, Senat czy pani premier traktują Polaków. W Krynicy rozmawiamy o polityce państwa wobec Polaków za granicą, ale i oni dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i o wiele rzeczy pytają. Jest to kolejny dowód na to, jak ważne dla polskich władz są relacje z rodakami za granicą i jak ważne jest budowanie wspólnoty wszystkich Polaków – powiedział prezydencki minister.

Minister Kwiatkowski odniósł się również do współpracy z Senatem ws. Polonii. Dzięki niej zostały przeniesione środki finansowe dotyczące funkcjonowania ośrodków polonijnych w różnych zakątkach na całym świecie. Na mocy decyzji rządu środki te powróciły do Senatu.

Przypomnijmy, że taka była tradycja. Przez wiele lat to Senat sprawował opiekę nad Polonią. Tam zawsze były środki, które miały wspierać naszych rodaków za granicą, a decyzją PO-PSL – z resztą bardzo kwestionowaną przez środowiska polonijne – zostały one przeniesione do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powrót tych środków do Senatu to rzecz, na którą nasi rodacy za granicą czekali – powiedział Kwiatkowski.

Całość wypowiedzi z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl