Ofiary mrozów w całej Europie

Od 1 listopada na skutek wychłodzenia organizmu w Polsce zmarło 55 osób – wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z niskimi temperaturami i siarczystym mrozem zmaga się cała Europa.

Niskie temperatury i śnieg – to krajobraz, jaki od wczoraj towarzyszy całej Europie. W Moskwie, gdzie temperatura spadła do – 30 stopni C., tak mroźnych Świąt Bożego Narodzenia – obchodzonych według prawosławnej tradycji 7 stycznia – nie było od 120 lat.

Ciała osób zmarłych w wyniku wychłodzenia znaleziono na ulicach Petersburga, Pragi, Florencji czy Mediolanu.

W Polsce od 1 listopada na skutek wychłodzenia organizmu śmierć poniosło 55 osób. Sytuację osób bezdomnych – najbardziej narażonych na mróz – regularnie monitorują funkcjonariusze policji.

– Prowadzimy wspólne patrole. Są to patrole w takich miejscach o których wiemy, albo podejrzewamy, że mogą tam przebywać osoby bezdomne. Rozmawiamy z nimi, udzielamy im pomocy, czasem odwozimy do domu, do izb wytrzeźwień, do noclegowni w zależności od sytuacji – powiedział Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.

Obok Polski, Włoch i Rosji pod śniegiem znalazła się także ciepła i słoneczna Grecja. Temperaturę -15 stopni C. odnotowano na północy kraju.

– Sytuacja jest trudna, jest dużo śniegu, mieliśmy trudną noc. Na szczęście wynajęliśmy maszyny i urządzenia, przez co udało się utrzymać przejezdność dróg i uniknąć problemów. Śniegu jest zbyt wiele – zaznaczył Yannis Bousoulas, członek Rady Gminy Maraton.

W tureckim Stambule, gdzie spadło 40 centymetrów śniegu, widoczność nie przekracza 100 metrów. Odwołanych zostało 650 lotów, a na Bosforze wstrzymano promy kursujące między europejską i azjatycką częścią miasta.

W Rzymie na skutek niskich temperatur zamarzły fontanny na Placu św. Piotra. Dla osób szukających schronienia otwarto także kilka stacji metra. Z kolei we Francji noclegownie dla bezdomnych zorganizowano w wielu obiektach sportowych.

Jednak nie tylko mróz, ale również zła sytuacja na drogach może być niebezpieczna w momencie ataku zimy. Wczoraj w Belgii śmierć poniósł kierowca ciężarówki, która wpadła w poślizg.

W Polsce w ciągu ostatniej doby policja odnotowała 21 wypadków, w których życie straciły 4 osoby.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl