fot. Monika Bilska

W Polsce przelotne opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem

Jak informuje IMGW o sytuacji atmosferycznej w Europie, Europa południowa, wschodnia oraz kraje bałtyckie będą pod wpływem płytkich ośrodków niżowych z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się w zasięgu potężnego wyżu z centrum nad Atlantykiem.

„Polska będzie na skraju wspomnianego wyżu. Po południu z północy na południe kraju przemieszczać się będzie płytka zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie rosło” – podał Instytut.

W prognozie dla Polski na poniedziałek IMGW przewiduje – jak głosi komunikat – „zachmurzenie na ogół umiarkowane, tylko na północy i południowym wschodzie duże z większymi przejaśnieniami”.

„Przelotne opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, a nad morzem możliwy opad krupy śnieżnej. W Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. C do 6 st. C; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat od -3 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h. W górach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne” – podał IMGW.

W prognozie orientacyjnej dla Polski od godz. 20.00 w poniedziałek do godz. 20.00 we wtorek IMGW podał, że w nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami śniegu.

„Temperatura minimalna od -8 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, około -3 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 1 st. C nad morzem; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat od -10 st. C do -9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie na wybrzeżu i południowym wschodzie porywisty, z kierunków północnych” – poinformowano w komunikacie.

„W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h. W górach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 st. C do 6 st. C; chłodniej w rejonach podgórskich od -1 st. C do 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W górach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne” – dodano.

Instytut podał także prognozę dla Warszawy na poniedziałek.

„Zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady śniegu bądź śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna 4 st. C. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, wieczorem słabnący, północno-zachodni i północny” – czytamy.

PAP

drukuj