fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: Okres świąteczny na granicy polsko-białoruskiej był stosunkowo spokojny

Okres świąteczny na granicy polsko-białoruskiej był stosunkowo spokojny – powiedziała w poniedziałek na briefingu prasowym rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Zaznaczyła, że chodzi o porównanie z ubiegłymi tygodniami i miesiącami, bo w porównaniu z ubiegłym rokiem tegoroczne święta nie były spokojne.

W poniedziałek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska podsumowała przebieg wydarzeń na granicy z Białorusią podczas Świąt Bożego Narodzenia.

„Prawie codziennie odnotowywaliśmy siłowe próby przekroczenia granicy, głównie na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku” – stwierdziła Anna Michalska.

Z informacji przekazanych przez rzecznik SG wynika, że w Wigilię doszło do 69 prób nielegalnego przekroczenia granicy, pierwszego dnia świąt takich prób było 47, a w drugi dzień świąt – 26.

Por. Anna Michalska przekazała, że po północy, w poniedziałek w okolicach Mielnika miała miejsce siłowa próba forsowania granicy. Wzięła w niej udział grupa 36 nielegalnych imigrantów.

„Głównie byli to obywatele Iraku, Indii i Egiptu. Te osoby zostały zatrzymane zaraz po przekroczeniu linii granicy, a także pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski” – podała rzecznik.

Zaznaczyła, że nikt nie wymagał udzielenia pomocy medycznej.

„Nikt nie chciał ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce” – podkreśliła por. Michalska.

„Kilka razy w okresie świąt na odcinku ochranianym przez SG w Czeremsze miały miejsce próby podejścia pod linię granicy” – wskazała.

Wszystkie te zdarzenia odbywały się w obecności białoruskich służb, które – jak przekazała – zazwyczaj nagrywały te zdarzenia. Brały w nich udział ok. piętnastoosobowe grupy cudzoziemców.

„Na widok patroli polskich służb migranci oddalali się w głąb Białorusi” – zaznaczyła.

W niedzielę, podobnie jak w poprzednich dniach, miały miejsce – zaznaczyła – próby uszkodzenia concertiny lub samej bariery.

„Takie zdarzenia miały miejsce na odcinku SG w Narewce” – przekazała.

Por. Michalska podała, że w ośrodkach dla cudzoziemców przebywa obecnie 1748 osób.

„Te osoby w większości, bo 55 procent z nich, ubiegają się o ochronę międzynarodową w Polsce. Pozostałe osoby sukcesywnie są odsyłane do krajów ich pochodzenia. Na razie lotami rejsowymi – ok. 20 osób tygodniowo” – wskazała.

„W czasie świątecznym przyjęliśmy 20 wniosków o objęcie ochroną międzynarodową. W tym roku takich wniosków przyjęliśmy 7202. W tamtym roku takich wniosków było 2650, więc skala zjawiska pokazuje, że jest to prawie trzy razy więcej” – powiedziała rzecznik.

Poinformowała ponadto, że w okresie świątecznym do Polski przyjechało 197 obywateli Białorusi, którzy byli represjonowani w swoim kraju.

„Głównie są to osoby, które wjechały na podstawie wiz humanitarnych” – sprecyzowała.

Podała również dane nt. skali ruchu granicznego w ostatnim czasie. Największy SG odnotowała w czwartek 23 grudnia – wówczas odprawiono 94,5 tys. osób, to o 30 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Ruch koncentrował się głównie odcinku granicy z Ukrainą.

„To 46 proc. całego ruchu, zaś 39 proc. stanowi ruch lotniczy” – dodała por. Anna Michalska.

Wskazała, że od początku roku SG zatrzymała 423 osoby, pomagające w nielegalnym przekraczaniu granicy. Z tej liczby 53 osoby zostały zatrzymane na odcinku litewskim.

„Te osoby pomagały nielegalnym imigrantom, którzy dostali się z Białorusi na terytorium Litwy, a następnie do Polski, i miały pomóc przedostać się migrantom do innych krajów Europy Zachodniej” – stwierdziła rzecznik SG.

Przekazała też, że w tej chwili hospitalizowane 4 osoby, które zostały skierowane do szpitali przez lekarzy. Trafiły tam z ośrodków dla cudzoziemców.

„Te osoby chorują na grypę” – dodała.

PAP

drukuj