fot. PAP/Marcin Obara

S. Karczewski do Polonii w Belgii: Chcemy, by wasza więź z ojczyzną była trwała

Chcemy, by więź Polaków mieszkających w Polsce i za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała – podkreślił w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czasie spotkania z przedstawicielami Polonii w Belgii.

Dziękował im za dbałość o zachowanie polskości i nauczanie języka polskiego.

Marszałek Senatu, który przebywa w niedzielę w Belgii w związku z obchodami Dnia Polonii, wziął udział w spotkaniu z rodzicami i nauczycielami szkół polskich w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej „Millenium” w Comblain-la-Tour.

Podkreślił, że Polska Macierz Szkolna w Belgii ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w tym kraju. Wskazał, że stowarzyszenie czyni to, działając na niwie edukacji oraz angażując się w organizację przedsięwzięć artystycznych. Zwrócił uwagę, że od ponad 60 lat organizacja ta obecna jest w życiu polskiej diaspory w Belgii. I – jak dodał – przez należący do niej ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali wychowanie obywatelskie i patriotyczne.

Stanisław Karczewski zaznaczył, że Dzień Polonii stanowi formę podziękowania dla Polonii za „wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

„Zawsze wyrażaliśmy tę wdzięczność i będziemy o tym pamiętać” – podkreślił.

„Dziękujemy wam, mieszkającym w Belgii, za to, że tutaj spotyka się Polonia nie tylko z tego pięknego kraju, ale przyjeżdżają tu młodzi i starsi z innych krajów. To miejsce wyjątkowe i szczególne; bardzo dziękujemy za prowadzenie go. My o tym miejscu pamiętamy i będziemy je wspierać” – zapowiedział Stanisław Karczewski.

„Bardzo chcemy, by ta wspólnota, ta więź Polaków mieszkających w Polsce i tych mieszkających za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała. Chciałbym podziękować państwu za dbanie o dziedzictwo narodowe, o język polski, o nauczanie młodych ojczystego języka, za to, że nie zapominacie państwo o tym, że jesteście Polakami, że mówicie o tym, że wasze serca biją po polsku” – dodał.

Stanisław Karczewski dziękował także rodzicom za wysyłanie swoich dzieci do polskich szkół i przekazywanie następnemu pokoleniu miłości do Polski. Podkreślił, że „wielki potencjał tkwi w Polonii”.

„Cieszmy się z biało-czerwonych flag, z tego, że jesteśmy Polakami” – mówił marszałek Senatu.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione w 2002 roku przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; jest obchodzone 2 maja.

PAP/RIRM

drukuj