fot. twitter,com

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Słowa burmistrza Jersey City to próba szczególnego upokorzenia Polaków

Wypowiedź burmistrza Jersey City to próba szczególnego upokorzenia Polonii w Stanach Zjednoczonych i Polaków, ale również państwa polskiego i władz – powiedział w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Burmistrz Jersey City określił marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego „antysemitą i białym nacjonalistą” [zobacz]

Atak dotyczy sprawy Pomnika Katyńskiego, który ma zostać usunięty z miasta. Dr Krzysztof Kawęcki zaznaczył, że sprawa jest kontynuacją antypolskiej polityki.

– Myślę, że to wystąpienie burmistrza Jersey City, w którym zapowiedział usunięcie Pomnika Katyńskiego wpisuje się przede wszystkim w działania Żydów amerykańskich. Działania antypolskie są związane z przyjętą przez Senat ustawą 447, czyli sprawą odszkodowań za mienie żydowskie, tzw. mienie bezspadkowe – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

– Jest to próba szczególnego upokorzenia Polonii w Stanach Zjednoczonych i Polaków, ale również państwa polskiego i władz. Ta wypowiedź była nieprzypadkowo wymierzona w marszałka – dodał.

Polska nie została obojętna na słowa burmistrza oraz plany usunięcia pomnika.

– Reakcja ze strony władz polskich nastąpiła bardzo szybko, i dobrze. Jest reakcja ze strony prezydenta, marszałka Senatu, wiceministra spraw zagranicznych, ambasadora Polski w Waszyngtonie i konsula RP w Nowym Jorku. Trzeba też powiedzieć o działaniach Polonii, która wystąpiła w sposób zdecydowany. Oczywiście, są tu też potrzebne działania z zakresu dyplomacji – podkreślił Krzysztof Kawęcki.

Pomnik Katyński, jak wskazał historyk, jest nie tylko monumentem upamiętniającym zbrodnię na Polakach.

– Ten pomnik ma nie tylko wymiar historyczny, patriotyczny. Jest to monument, który ma wysokość 12m. Postać żołnierza przebitego na wylot żołnierza, którego postać jest symboliczna. Ma on także walory artystyczne. Autorem pomnika jest prof. Andrzej Pityński, który został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego – akcentował wiceprezes Prawicy RP.

Całość rozmowy z dr Krzysztofem Kawęckim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj