fot. PAP/Marcin Obara

S. Karczewski w Londynie: Przyjechaliśmy wesprzeć Polonię

Przyjechaliśmy do Londynu, by po referendum ws. Brexitu wesprzeć mieszkających tu Polaków; stanowią oni część Polski, ale również tworzą gospodarkę Wielkiej Brytanii – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek spotkał się dziś w stolicy Zjednoczonego Królestwa z przedstawicielami brytyjskiej Polonii, m.in. z kierownictwem Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, przedstawicielami Polskiej Macierzy Szkolnej i mediów polonijnych.

Stanisław Karczewski nawiązał do licznych incydentów o charakterze ksenofobicznym, z których część była wymierzona w Polaków. Dochodziło do nich przed i bezpośrednio po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Wyrażaliśmy już kilkakrotnie władzom Wielkiej Brytanii, krajowym, lokalnym naszą wdzięczność za wsparcie Polaków, za potępienie tego aktu. Bardzo wiele osób prywatnych również zwróciło się z głosem poparcia. Składano tutaj kwiaty, przychodzono i wspierano Polaków. My przyłączyliśmy się do tego. Pokazaliśmy tutaj swoją obecnością, że wspieramy Polskę, wspieramy Polaków tu pracujących, tych, którzy tworzą również fragment Polski, ale i tworzą gospodarkę Wielkiej Brytanii – pracują tu, mieszkają tu. Przyjechaliśmy po to, aby ich wesprzeć i popierać – mówił minister Waszczykowski.

Polskiemu marszałkowi Senatu w czasie wizyty towarzyszyli m.in. wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Jan Dziedziczak, szef gabinetu prezydenta i działającego w Kancelarii Prezydenta Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą – Adam Kwiatkowski oraz szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk.

RIRM/PAP

drukuj